5+5 nej rostlin pro lepší vzduch a náladu v bytě

Říkáme to stále dokola. Rostliny jsou skvělé. Ano, mají nám hlavně zútulnit domov a udělat krásný interiér, ale je boží, když mají i jiné využití. Stejně jako u nás na zahradě na chatě. Může mít člověk třeba túje na okrasu, ale mi raději zasadíme jabloň. Zkrátka něco co se dá zbaštit 😀 Těchto 10 rostlin patří mezi takové „jabloně“, které lze pěstovat i v bytě.

Dost pokojovek je jedovatých, ale najdou se i takové, které mezi jedovaté nepatří. Můžeme je právě zbaštit, dát si je do čaje atd. Dostaneme se k nim. Ale pokud je pokojovka jedovatá, i tak lze využít. Mohou nám určitým způsobem pomoci k duševnímu zdraví či nám vyčistit vzduch.

5 pokojových rostlin pro čistší vzduch

Pojďme se nyní podívat právě na ty pokojové rostliny, které čistí vzduch…

1) Tchýnin jazyk (Sansevieria) jako superčistička

Jednou z nejlepších rostlin, která dokáže očistit vzduch v zatuchlém panelákovém bytě, je tchýnin jazyk, známý také jako Sansevieria. Tato rostlina se řadí mezi superčističky vzduchu, protože dokáže odstraňovat škodlivé látky jako benzen, formaldehyd, xylén a další z domácího ovzduší.

Nedávno jsme si pořídili čističku vzduchu kvůli plísním a zjistili jsme právě, že co se týče různých chemických sloučenin ve vzduchu, jsme na tom docela dost dobře. Myslíme si, že je to právě díky této krásce. Navíc se jedná o velmi nenáročnou rostlinu k pěstování. Nepotřebuje mnoho světla ani vody.

tchynin_jazyk

2) Lopatkovec (Spathiphyllum) a vlhkost

Panelákové byty mohou být někdy suché. My jsme s tím měli jednu dobu problém. Teď již ne, spíš naopak máme doma dost vlhko. Každopádně, když nás v pokoji trápil suchý vzduch, hlavně v zimních měsících, pořídili jsme si do něj lopatkovec. Je ideální rostlinou pro zvýšení vlhkosti vzduchu. Samozřejmě nejen ten ale i jiné vlhkomilné rostliny. Třeba ještě fitonie. 

Lopatkovec má navíc krásné bílé květy, takže vám udělá doma i pěknou parádu. Má navíc schopnost i odstraňovat amoniak, benzol, formaldehyd a trichlorethylen ze vzduchu. Neměl by tedy u vás doma rozhodně chybět.

lopatkovec a květ

3) Filodendron (Philodendron) a jeho rozmanitost

Filodendron patří také mezi skvělé čističky vzduchu třeba v bytě uprostřed Prahy. Existuje mnoho druhů filodendronů, takže si můžete vybrat ten, který se vám nejvíce líbí a bude se hodit do vašeho interiéru. Filodendrony odstraňují ze vzduchu formaldehyd, což je látka, která se často vyskytuje v různých nátěrech nebo nábytku. Nábytek má samozřejmě doma každý, a proto pořiďte si filodendrony!

philodendron

Pro info. Budeme samozřejmě rádi, když si pořídíte filodendron či jinou rostlinu právě od nás. Naší aktuální nabídku rostlin najdete ve výběru na našem ig profilu @farmarkyzpanelaku

4) Aloe vera nejen pro čistší vzduch ale i na popáleniny

Aloe vera jistě znáte díky jejím léčivým účinkům na popáleniny a rány, ale málokdo ví, že tato rostlina také pomáhá čistit vzduch. Aloe vera dokáže snižovat hladinu formaldehydu a benzenu v bytě, což přispívá opět k čistšímu vzduchu ve vaší domácnosti. Navíc aloe opět patří mezi nenáročné pokojovky na pěstování a nevyžaduje mnoho vaší pozornosti. Řadí se mezi sukulenty, takže si vystačí s velmi malou zálivkou. Jistě si ji proto oblíbí každý začátečník, který občas zapomene svoje pokojovky zalít.

aloe vera plants

5) Aglaonema obsahuje kyselinu šťavelovou

Atraktivní pokojová rostlina aglaonema má pestrobarevné listy a dokáže odstraňovat formaldehyd ze vzduchu. Upozorňujeme ale, že obsahuje kyselinu šťavelovou, takže dávejte pozor na její toxické účinky. Pokud máte dítě či domácí mazlíčky, dejte rostlinu raději někam, kam se její „žrouti“ nedostanou. Přesto je aglaonema skvělou volbou pro panelákový byt, protože se řadí u nás doma mezi největší fešandy. Samozřejmě ta velká matečná rostlina, zde na fotce jen ukázka miminek na prodej.

aglaonema

5 rostlin pro lepší náladu

Představili jsme si čističky vzduchu a teď se pojďme podívat na rostliny, které zlepší vaše psychické zdraví. Mohou se pěstovat uvnitř, v kuchyni na parapetu či sezónu mohou strávit na balkóně. Záleží na druhu. Jdeme na ně!

1) Meduňka pro lepší spánek

Meduňku známe jako tu, co má uklidňující účinky a výborně se hodí do ložnice pro lepší spánek. Občas se stane, že někdo z naší rostliny nemůže usnout. V tu chvíli přijde na řadu meduňkový čaj. Stačí pár lístků do čaje a hned se naše mysl uklidní a spokojeně usneme. Připravuje se stejně jako ten rýmovníkový viz. video.

Meduňkový čaj si můžete dávat před spaním klidně každý den. Nevzniká na něm závislost či tak něco. A tak může člověk napomoci tomu, aby měl klidný, hluboký spánek.
Stejně ale občas raději vynecháme, co kdyby náhodou měl nějaké negativní účinky. Zkrátka s ničím se to nemá přehánět.

meduňka

Mátu dáváme nejen do čaje stejně jako meduňku, ale třeba i do ovocného salátu. Zlepšuje a povzbuzuje mysl, navíc hezky voní a má osvěžující chuť, takže je vhodné pít nápoje s ní hlavně v teplých letních měsících.

Detailnější informace o pěstování máty najdete v našem článku: Pěstování máty na balkóně. Dočtete se i jak si díky ní připravit bylinnou tinkturu, která posiluje imunitu a napomáhá přirozenému chodu trávicího systému.

3) Zelenec vykouzlí úsměv na tváři

Pěstování pokojovek může člověka někdy pěkně potrápit. Hlavně třeba, když najde na rostlinách doma škůdce. Proto je naším dobrým kamarádem zelenec. Spravíme si s ním náladu. Přežije téměř vše. Nepéči i přehnanou péči. Snadno se rozmnožuje. Vydrží i ve stínu. Zároveň je to ale velký fešák, a tak jich máme doma hned několik. Jako kdybychom se i tak netopili v kytkách 😀

zelenec

4) Levandule proti stresu

Levandule je známá svými relaxačními účinky a vůní, která pomáhá snižovat stres. Je dobré ji usušit a dát si ji do pytlíčku a mít ji třeba pověšenou na krku. Když přijde během dne nějaký stres, stačí si přivonět a hned je svět lehčí. Několik lidí, které známe, takhle maturovalo včetně nás či šlo na pohovor do práce.

Dobré je také sušenou levanduli svázat do snopečků a ty dát do skříní s oblečením. Oblečení bude krásně vonět a vy se v něm budete cítit báječně. Též lze levanduli dát večer pod polštář, protože se díky jejím uklidňujícím účinkům pak lépe usíná.

levandule

5) Mateřídouška na bolest hlavy

Mateřídouška je léčivá bylinka, která pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Je opět vhodná do čaje či jako přísada k masu nebo salátu. Zkrátka s ní nic nezkazíte. Navíc opět hezky voní, takže pokud ji budete pěstovat uvnitř, budete mít hezky provoněný byt.

materidouska

Ne všechny rostliny, které jsou prospěšné pro naše duševní či fyzické zdraví, se dají pěstovat z paneláku. Existuje hromada dalších rostlin, my jsme vybrali rostliny, kde to lze, a proto si vyberte aspoň jednu, která vám nejvíce padla do oka a pusťte se do pěstování! Budeme moc rádi, když nám pak dáte vědět, jak vám to jde.

A pokud chcete od nás získávat info toho nejlepšího, poslouchejte náš podcast Farmářky z paneláku. Budeme rádi za podporu a věříme, že se vám bude líbit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *