Africké kopřivy a vše o nich

Už loňské jaro jsme podlehli další krásné rostlince, které se lidově říká africká kopřiva. Botanici ale jejímu divokému, přírodnímu předkovi říkají jinak – pochvatec šišákový, ale pod tímhle jménem ji asi nikdo nezná. Pochází z druhé strany světa z Asie a Austrálie a i zde v přírodě zaujme různě barevnými listy. Evropští zahradníci s ní ale udělali tak úžasná šlechtitelská kouzla a vypěstovali rostliny s tak atraktivními barevnými listy až to bere dech. Existuje asi 120 různých druhů, které mají nejrůznější překrásné pestré barvy i tvary listů. Hezké je sesadit si několik různých barev dohromady, aby vznikl pestrobarevný koberec.

Jak je to s tou barevností?

Chtěla bych vám vysvětlit jejich úžasnou pestrobarevnost listů. Proč tomu tak je?
No, vlastně se díváme na rostlinné invalidy. Šlechtitelé pomocí dnešních moderních genetických metod zablokovali na části nebo na celém listu tvorbu tělísek, ve kterých se ukládá zelené barvivo chlorofyl a tak teď může na listu „prosvítat“ třeba žlutá barva, která je běžně také přítomná, ale přes zelenou není vidět. U jiných odrůd zase genetici po zablokování zelené barvy povzbudí tvorbu červené barvy antokyanu. Výsledné zbarvení listů je dáno tím, která barviva a v jakém množství v listech nakonec zůstanou, vliv má však také intenzita slunečního záření i okolní teplota. Dědičnost tohoto jevu je dost složitá – pestrolistost se dědí hlavně po matce a tak, chceme-li si uchovat obzvláště pěknou variantu africké kopřivy, je nejlepší ji rozmnožovat vegetativně z řízků. Z pohledu ryze biologického je pestrolistost choroba, která snižuje účinek fotosyntézy a tím i ukládání asimilátů, snižuje výnos u zemědělských plodin. U užitkových rostlin se s ní proto nikdy plánovaně nesetkáte.

Jak ji správně pěstovat?

Okrasná kopřiva je velmi nenáročná na pěstování. Stačí vybrat stanoviště s dostatkem slunce, může být i polostín a sazeničky zasadit do běžné zahradní zeminy a zalít. Rostlina velmi rychle roste. Dále dostatečně zaléváme, aby nepřeschla, a odstraňujeme květy, které pro nás nemají žádný význam a ubírají kopřivě zbytečně sílu. Pokud chceme rostlinu košatější, zaštipujeme vrcholky rostlin. Potom už si jenom užíváme krásu rostlinek do prvních mrazů.

Rozmnožování

Jsou dva způsoby, jak tuto rostlinu rozmnožovat.

První možnost je koupit si semínka a ty vysadit. Brzy budete mít plno malých kopřiv, které je pak nutné rozsázet po jednom do jednotlivých květináčů. Přesazené rostliny dostatečně zalijeme a dáme na místo s dostatkem světla. Brzy se rozrostou a budou z nich krásné velké statné rostliny. Samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelnou zálivku.

Tím se dostáváme k druhé možnosti – řízkování. Pokud máme vzrostlé rostliny, můžeme část rostliny ustřihnout a nechat zakořenit ve vodě. Když má již dostatek kořenů, zasadíme ji do půdy. Opět pořádně zalijeme a dáme na slunné místo a nová rostlinka je na světě. 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *