Co s pokojovkami, když jedete na dovolenou?

Blíží se dlouho očekávaná dovolená, a vy už se nemůžete dočkat odpočinku a nových zážitků. Ale co vaše milované pokojové rostliny? Jak se o ně postarat, aby přežily vaši nepřítomnost a po vašem návratu domů zářily krásou jako před vaším odchodem?

Nemusíte se bát, v našem článku „Co s pokojovkami, když jedete na dovolenou?“ vám přinášíme osvědčené tipy a triky, jak připravit vaše rostlinky na dobu, kdy nebudete doma. Od jednoduchých zálivkových systémů až po využití pomocných rukou sousedů nebo rodiny – najdete zde různé nápady, které vám umožní užívat si dovolenou s klidem v srdci, aniž byste museli mít starosti o své zelené miláčky. Připravte se na dovolenou bez obav a užijte si čas odpočinku, zatímco vaše pokojovky budou v bezpečí a opečovávané!

pokojovky_v_byte_u_okna

Co s pokojovkami před odjezdem na dovolenou?

1) Zalijte je

Před odjezdem na dovolenou je důležité důkladně zalít všechny vaše pokojové rostliny, aby měly dostatek vláhy pokud možno co nejdéle. Na druhou stranu to zase nepřežeňte a vyhněte se přemokření půdy. Může totiž potom docházek k hnití kořenů pokojovek a to je velký problém. Nebudou moci čerpat živiny. Navíc nebudete doma, a tak nebudete moci včas zasáhnout.

2) Dejte pryč staré listy

Před odjezdem na dovolenou projděte všechny rostliny a odstraňte staré, poškozené nebo vadnoucí listy.  Díky tomu se minimalizuje šíření chorob a plísní. Navíc rostlina nebude plýtvat energie na to, aby zachránila listy, které stejně brzy uschnou. Nebude zbytečně plýtvat vláhou, a tak vydrží substrát déle vlhký a zkrátka bude mít rostlina menší spotřebu vody.

3) Zkontrolujte pokojovky, zda nemají škůdce

Důkladně prohlédněte listy a stonky rostlin a hledejte případné škůdce, jako jsou mšice, molice nebo třásněnky. Po dobu vaší nepřítomnosti nebudete moci řešit napadení škůdci a rostliny mohou mezitím škůdcům podlehnout. Minimalizujte tedy tuto možnost. Pokud naleznete nějaké škůdce, postříkejte je chemickými prostředky proti škůdcům jako jsou Careo či Karate.

Více info o tom, jak se zbavit škůdců na pokojových rostlinách, najdete ve výběru „Škůdci“ na našem instagramu @farmarkyzpanelaku.

msice_na_rostline

Upravte umístění rostlin

1) Seskupte pokojovky k sobě

Seskupte pokojové rostliny co nejblíže k sobě. Rostliny si mezi sebou vytvoří mikroklima, které jim pomůže lépe snášet suché podmínky ve vašem bytě po dobu vaší nepřítomnosti. Pokojovky si vzájemně budou vyrovnávat vlhkost, a tak bude déle přiměřená, dostačující a vašim zeleným miláčkům se bude déle v pohodě dařit.

2) Dejte pokojovky dál od okna

Pokud máte rostliny umístěné blízko okna, zvažte jejich přemístění na místo s menším přímým slunečním zářením. Přímé slunce může vašim pokojovkám popálit listy, substrát bude samozřejmě rychleji vysychat a rostlina může také z přebytku slunečního záření často vadnout a zkrátka se „usmažit“. I substrát v květináči se totiž může dost zahřívat a rostlina nemusí být schopna se s tím sama vypořádat bez vaší pomoci. No a pomoci se bez vaší přítomnosti nedočká. Předcházejte tedy zbytečným problémům.

Stínění

Pokud má být velké vedro a slunce vám pere přímo do oken zvažte před odjezdem zda po dobu vaší nepřítomnosti nemít stažené všechny žaluzie. Minimalizujete změny teploty. Teplota bude nižší, nehrozí spálení listů a „usmažení“ rostlin. Na druhou stranu promyslete, na jak dlouho odjíždíte pryč. Rostlinám totiž tímto způsobem snížíte značne přísun světla a ony světlo potřebují pro svůj život kvůli fotosyntéze. Nějakou dobu to jsou ale schopné vydržet, tak 2 – 3 týdny maximálně. Pokud odjíždíte na delší dobu, tak to raději nedělejte.  Také vezměte v potaz jaké pokojovky pěstujete – stínomilné vydrží déle v bytě se zataženými žaluziemi než ty, které milují sluneční svit od rána do večera. 

3) Položte je do misek s vodou

Položte rostliny do misek, ve kterých je keramzit s vodou. Voda se bude postupně vypařovat a mezi rostlinami se bude držet potřebná vlhkost, potřebné mikroklima, které zajistí, že se rostlinám i ve velkém teplu bude dařit.

Najděte rostlinám chůvu

Pokud máte možnost, požádejte někoho z rodiny, přátel nebo sousedů, aby přišel vaše rostliny zalít během vaší nepřítomnosti. Vysvětlete jim, jaké potřeby mají rostliny a jak s nimi správně zacházet. To zdůrazňujeme! Nezkušený člověk totiž může rostlinám více uškodit než pomoci. Některé přelije, jiné zase nezalije vůbec, protože jsou schované někde v rohu.

Vysvětlete ji, ať vaše rostliny raději zalévají méně než více. Přemokření je totiž závažný problém. Pokud rostlině uhnijí rostliny z přebytku vody už se s tím hodně špatně něco dělá.

zena_zaleva_pokojovku

Sukulenty se během dovolené o sebe postarají samy

Pokud máte doma sukulentní rostliny, máte jednu výhodu při odjezdu na dovolenou – sukulenty jsou schopné se o sebe postarat samy díky svým specifickým přizpůsobením na život v extrémních podmínkách. 

Sukulenty jsou rostliny, které si ukládají vodu do svých listů, stonků nebo kořenů, což jim umožňuje snášet dlouhé období sucha. Před odjezdem na dovolenou se ujistěte, že vaše sukulentní rostliny mají dostatečné množství vody a jsou vysázeny v substrátu s dobrou drenáží.

Přes dovolenou se zvládnou o sebe postarat, ale jinak se nenechte mýlit i sukulenty potřebují péči. Často lidé říkají: „Nechci pokojovky, zabiju i kaktus.“ Tak je nechte samostatně žít, ale někdy přece jen jim tu péči dejte. Ve článku „Péče o kaktusy: nejčastější chyby a jak se jim vyhnout“ se dozvíte jak na to.

kaktus_a_konev

Zavlažování s provázkem ve sklenici vody

Zavlažování s provázkem ve sklenici vody je jednoduchá a efektivní metoda, kterou můžete využít pro zalévání vašich pokojovek během dovolené. Postup je poměrně snadný a vyžaduje jen minimální přípravu.

Jak na zavlažování s provázkem?

Stačí vzít bavlněný nebo vlněný provázek a jeden jeho konec ponořit do sklenice s vodou. Druhý konec provázku pak zatlačte do substrátu k vaší pokojové rostlině. Provázek nyní slouží jako kapilární spoj, který přivádí vodu z nádoby do substrátu k rostlině.

Během dovolené si rostlina může brát vodu, v takovém množství jaké právě potřebuje, a vy se nemusíte bát, že by rostlina uschnula. Je však důležité si před odjezdem ověřit, že je dostatek vody ve sklenici, ze které provázek čerpá vláhu. Také zkontrolujte, zda je provázek skutečně pevně ukotven v půdě a dostatečně blízko kořenů rostliny.

Tato metoda je vhodná zejména pro pokojovky, které mají rády pravidelnou zálivku a nesnášejí vyschnutí půdy – např. lopatkovec Pro rostliny, které vyžadují méně vody, je lepší zvolit jinou metodu zavlažování, aby nedošlo k nadměrnému zavlažení a následnému poškození kořenů.

provazek_ve_sklenici_s_vodou_a_v_kvetinaci_u_rostliny
Zdroj: cnet.com

Zavlažovací baňka

Zavlažovací koule, také nazývaná zavlažovací baňka nebo zavlažovací hůlka, může být skvělým pomocníkem pro udržení vašich pokojovek hydratovaných během vaší dovolené. Tento jednoduchý a efektivní systém umožňuje postupné uvolňování vody do půdy rostliny podle její potřeby.

Jak zavlažovací baňka funguje?

Jednoduše naplníte baňku vodou a vložíte ji do půdy vedle rostliny. Baňka má speciální hrot nebo trubičku, která pomalu uvolňuje vodu do okolní půdy. Pokud má rostlina žízeň, bude vodu postupně nasávat z baňky a udrží si tak optimální vlhkost.

Tento systém je ideální pro menší rostliny, jako jsou bylinky na balkoně nebo pokojovky menšího vzrůstu u vás doma. Pro větší pokojovky můžete použít více zavlažovacích baňek podle velikosti rostliny a nádoby. Třeba takový banánovník jich jistě bude potřebovat více.

Zavlažovací baňky jsou praktické, stačí je naplnit před odjezdem a můžete být klidní, že vaše pokojovky dostanou dostatek vody i během delší dovolené.

zavlazovaci_banka_v_kvetinaci_u_lopatkovce
Zdroj: mall.cz

Kapková závlaha díky PET lahvi

Kapková závlaha s využitím PET lahve je skvělým a ekologickým řešením (najdete PETkám další využití) pro udržení vašich pokojovek dostatečně zavlažovaných během dovolené. Tento jednoduchý DIY systém umožňuje postupné uvolňování vody přímo k rostlině, což pomáhá udržet optimální vlhkost půdy a zabraňuje vysychání.

Tento jednoduchý trik funguje skvěle pro menší pokojové rostliny i větší exempláře.

Jak na zavlažovaní s PET lahví?

Stačí vzít prázdnou plastovou PET lahvi a pomocí jehly nebo špendlíku vytvořit několik malých děr ve víčku lahve. Poté ji naplňte vodou a uzavřete víčko. Otočte lahvi dnem vzhůru a zapíchněte ji do půdy vedle rostliny. Kapky vody se budou postupně uvolňovat z děr ve víčku a zavlažovat půdu kolem kořenů.

Můžete vyzkoušet i druhý způsob a to že nebudete dělat díry do víčka, ale jen flašku pootevřete. Chce to trpělivost a dokonale vyvážit, jak rychle voda poteče. Koukněte na video, kde vám blíže ukáží jak na to.

Hydroponie jako trvalé řešení

Pokud hledáte trvalé a efektivní řešení pro péči o pokojovky během dovolené, hydroponie může být tím správným směrem. Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití tradiční půdy, kdy rostliny jsou umístěny ve vodním prostředí s vhodnými živinami. Tento moderní způsob pěstování nabízí několik výhod a jednou z nich je, že můžete v klidu odjet na dovolenou.

Rostliny mají přímý a trvalý přístup k vodě a živinám. To znamená, že nejsou závislé na pravidelném zavlažování, což je při dovolené velkou výhodou. 

Další výhodou hydroponie je, že tento způsob pěstování minimalizuje riziko škůdců a chorob. Bez použití tradiční půdy, která může obsahovat nežádoucí mikroorganismy, se snižuje pravděpodobnost, že se rostliny stanou cílem škůdců nebo onemocní.

Navíc, hydroponie umožňuje rychlejší růst a v případě balkonovek i lepší výnosy. Díky přímému přístupu k živinám mají rostliny optimální podmínky pro růst a vývoj. 

Vzhledem k těmto výhodám může být hydroponie skvělou volbou pro dlouhodobou péči o vaše pokojovky. Předtím, než se rozhodnete pro hydroponii, je však důležité se seznámit s tímto způsobem pěstování a zvolit ten nejvhodnější systém pro vaše konkrétní rostliny a podmínky. Doporučujeme se přidat do facebookové skupiny Hydroponie cz/sk, kde najdete všechny potřebné informace a ještě mnohem víc.

salat_pestovany_v_hydroponii

Co dělat pokud rostlina během dovolené uschla?

I přes veškerou snahu a přípravu může občas dojít k situaci, kdy některá z vašich pokojovek během dovolené uschne. Nezoufejte však a snažte se co nejdříve jednat, abyste minimalizovali škody.

Pokud zjistíte, že rostlina uschla, prvním krokem je odstranit všechny suché části a odumřelé listy. Následně proveďte důkladnou kontrolu kořenů. Pokud jsou kořeny ještě živé a zdravé, je možné, že rostlina bude schopná se vzpamatovat.

Vyzkoušejte léčbu „šokem“. Zkrátka ji najednou dejte k dispozici velké množství vody. Napusťte kýbl s vodou. Vodu nechte chvíli odstát, aby nebyla ledová, ale vlažná a následně do ní rostlinu ponořte až po okraj květináče. Zkrátka ji skutečně pořádně vykoupejte. Nechte ji takhle máčet 20 – 30 minut a potom ji vytáhněte ven. Nechte ji okapat a pak zkrátka čekejte, jestli se jí podaří se vzpamatovat.

Dobře se tímto způsobem dá zachránit Epipremnum aureum a nebo třeba lopatkovec. Zkrátka zkuste to. Za pokus to stojí!

Pokud jsou ale kořeny již příliš poškozené a rostlina nemá žádnou naději na obnovení, nezbývá než ji odstranit a pro příště se snažte ještě důkladněji připravit rostliny na dovolenou. Pokud nemáte možnost požádat nikoho o pomoc s zaléváním, zvažte možnost využít automatického zavlažování, neboť vám to ušetří starosti a zajistí, že rostliny nebudou trpět nedostatkem vody.

Někdy může být i přes veškerou péči a snahu nevyhnutelné, že některé rostliny nezvládnou dovolenou bez vaší přítomnosti. Důležité je z toho nepropadat zoufalství a brát to jako součást učení se a zdokonalování v péči o pokojové rostliny. Pokud se vás tato situace dotkne, zkuste se z ní poučit a příště své rostliny na dovolenou ještě lépe připravit.

pokojovky_v_interieru

S dodržením těchto jednoduchých kroků si zajistíte, že vaše pokojové rostliny budou mít dostatek vláhy a péče i během vaší dovolené, a vy se budete moci vrátit do domova s krásně rozkvetlou zahradou.

Chcete se dozvědět více o pěstování pokojovek?

Poslechněte si náš podcast Farmářky z paneláku, kde najdete spoustu dalších zajímavých informací.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *