Epipremnum aureum (šplhavnice zlatá)

Čím je zajímavé epipremnum aureum?

Epipremnum aureum je naše oblíbená nenáročná popínavá rychle rostoucí rostlina. Vytváří četné vzdušné kořeny, pomocí kterých se může přichytit jakékoliv opory (např. mechové tyče) a přijímá jimi i vzdušnou vlhkost. Zajímavé je, že v bytech se pěstují pouze mladé (juvenilní) formy rostliny se srdčitými listy, dospělé (adultní), vyzrálé epipremnum aureum má listy mnohem větší a jinak tvarované. Tak naroste ale pouze venku v přírodě ve své domovině na Šalamounských ostrovech.

epipremnum s velkými listy

Jak je to s tím jménem?

Tato pokojovka má spoustu jmen. Každý ji zná pod jiným. Vědci ji znají pod jejím latinským názvem Epipremnum aureum. V češtině ji pak můžeme najít jako šplhavnici zlatou. Někteří používají i mužský tvar tohoto slova tedy šplhavník. Český název asi netřeba vysvětlovat, zkrátka skutečně tato rostlina vyšplhá po čemkoliv. Jakákoliv opora je pro ni požehnáním.

Laická společnost ji zná i pod označením potos.  Úplně původně totiž tato rostlina byla pojmenována potos aureum. Následně ji ale vědci přeřadili do jiného rodu jménem scindapsus, což je další jméno pod kterým je hojně známá na veřejnosti. A teprve na závěr byla zařazena do rodu epipremnum.

Proč pěstovat potos?

  1. Je snadná na pěstování – vyhovuje jí běžná pokojová teplota, snáší i polostín, vydrží i občasné přeschnutí, není náročná na půdu a hnojení
  2. Můžeme ji pěstovat jako převislou nebo ji vyvazovat k opoře
  3. Má hezkou kresbu listů (jak je to s kresbou listů u pokojových rostlin, můžete mrknout do našeho článku o afrických kopřivách)
epipremnum aureum

Máte zájem o epipremnum? Napište nám.

Péče o epipremnum aureum

Potos má rád světlé místo, ale ne přímé slunce. Při umístění do tmavší části místnosti přežije, ale bude ztrácet panašování a listy budou pouze zelené. Nemá ráda průvan. Roste v běžné pokojové teplotě. V létě zaléváme vždy, když vyschne (cca zálivka 1x 4-5dní), v zimě ji necháme suchou i několik dní (zaléváme 1x za 14 dní). Nemá ráda časté přesazování, novou půdu jí dáváme tak maximálně 1x za dva roky. Vždy na jaře ji můžeme seřezat, abychom měli pěkné nové výhonky. Nařezané výhony nastříháme na menší části a vzniklé řízky necháme zakořenit ve vodě.

potos

Stále si s ním nevím rady...

Šplhavnice je stále ve špatné kondici, ale já nevím, v čem je problém. Dle článku dělám vše správně. 
Sjednejte si s námi konzultaci online a jistě přijdeme na to, kde je zakopaný pes. Samozřejmě pomůžeme i s ostatními pokojovkami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *