Jak pěstovat pokojové a venkovní begonie

Begonie jsou nádherné a oblíbené květiny, které oživí jak pokojové interiéry, tak i zahrady a balkony. Díky své pestrosti barev a tvarů patří mezi vyhledávané rostliny pro okrasné účely. Pokud si i vy přejete mít tyto krásné květiny ve svém domově či na zahradě, připravili jsme pro vás několik užitečných tipů, jak se o begonie postarat a těšit se z jejich okouzlující krásy.

begonie
Cena do 150 Kč dle velikosti

Poznejte různé druhy begonií

Než začnete pěstovat begonie, je důležité se seznámit s různými druhy, které jsou k dispozici. Existují pokojové begonie, které kvetou v teplejším prostředí a jsou vhodné pro interiérovou výsadbu, a venkovní begonie, které jsou odolnější vůči chladu a slunci a vyniknou na zahradě nebo balkoně.

Na fotce vidíte naše pokojové begonie tiger paws. Jsou nyní k mání, stačí napsat. ↓
 
Cena do 150 Kč dle velikosti.

Jak vybrat vhodné místo pro pěstování

Pokojové begonie potřebují světlé místo, ale ne přímo na slunci. Vyhněte se umístění rostliny přímo u topení, aby nedošlo k přehřátí. Venkovní begonie vyžadují polostinné místo, které poskytne ochranu před přímým sluncem během nejparnějších hodin.

kvety_begonii

Výběr substrátu a květináče

Zajistěte begoniím kvalitní substrát bohatý na živiny a dobré odvodnění květináče. Vyberte vhodné květináče, které umožní kořenům dostatek prostoru pro růst. Vhodnými květináči jsou ty s otvory pro odtok vody, aby se zabránilo přemokření kořenů. Ať už máte nádobu na begonie jakoukoliv, s dírami či bez, vždy na dno květináče dejte drenáž. Díky ní zajistíte, že kořeny nebudou hnít.

Zálivka a hnojení begonií

Begonie mají rády vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je pravidelně, vždy v okamžiku, kdy povrch substrátu začne vysychat. Begonie mají rády vlhko, takže při zálivce se nebojte polít i listy, aby se zvýšila celková vlhkost a kolem rostlin se utvořilo vhodné vlhké mikroklima. Co se týče venkovních begonií zalévejte je ale večer. Voda může sloužit jako čočka a mohlo by dojít k popálení listů, když byste je zalévali během poledne.

Pravidelně rostliny hnojte vhodným hnojivem, které podpoří bohaté kvetení a růst. Venkovní begonie si pořizujete hlavně kvůli kvetení, použijte tedy hnojivo pro kvetoucí rostliny a tím zajistíte, že vám skutečně pokvetou bohatě.

Pokud se chcete dozvědět více o hnojení rostlin, poslechněte si epizody našeho podcastu: Hnojením ke spokojeným pokojovkám a Výživa rostlin. Je to dost chemie.

Péče o venkovní begonie

Venkovní begonie jsou odolné rostliny, ale i tak vyžadují péči. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, aby se podpořilo další kvetení. Během léta je vhodné zalévat v ranních nebo večerních hodinách, abyste minimalizovali odpařování vody a zabránili popálení listů. Důležité je také odstraňovat špatné listy, které mohou začít plesnivět a plíseň se pak může šířit na další rostliny. Věnujte jim tedy dostatek pozornosti a vyhněte se pak zbytečným nadbytečným problémům.

Ochrana begonií před škůdci a chorobami

Pravidelně kontrolujte begonie na případné škůdce nebo příznaky chorob. Včasná identifikace a řešení problémů může zachránit vaše rostliny před nežádoucím poškozením. Pokud se jedná o červe, někdy stačí, když je jednoduše z rostliny sundáte nehtem. Pokud je napadení škůdci, ale už skutečně velké neobejde se to bez chemie. Na třásněnky je například vhodný nimbový olej.

Jestli chcete o škůdcích vědět více jukněte na náš instagram @farmarkyzpanelaku do výběru „Škůdci“. Najdete tam jejich přehled, snadno je určíte a získáte návod detailní, jak se jich zbavit.

kvet_begonie

Pěstování begonií může být radostí. Odměnou za vaši péči jsou nádherné květy a dekorativní listy, které zkrášlí váš byt či balkon. Sledujte potřeby jednotlivých druhů begonií a postupujte podle našich rad, abyste si mohli užívat jejich krásu po celou sezónu.

V tomto článku jsem vám řekli jen všeobecný přehled, jestli se chcete do pěstování begonií pořádně opřít, nenechte si ujít naší VIP epizodu Begonie: Tajemství úspěšné péče. V této epizodě se dozvíte vše o pěstování begonií ještě mnohem více do detailů. Již se vám nikdy nestane, aby vám nějaká umřela. Skutečně!

PS.:
Pro jistotu ještě připomínáme, pokud máte o begonie tiger paws zájem, stačí napsat ↓ Cena dle velikosti do 150 Kč. Náš Kája vám čumáčkem vybere tu nejhezčí 😉

hodne_begonii_pohromade
Begonie Tiger Paws. Cena do 150 Kč dle velikosti.

1 názor na “Jak pěstovat pokojové a venkovní begonie”

  1. Pingback: Ovoce a zelenina pěstovaná na balkoně - Farmářky z paneláku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master