Jak pěstovat rajčata na zahradě či balkoně

Pěstování rajčat je oblíbenou zahradnickou aktivitou, která přináší nejen zdravé a chutné plody, ale také radost z vlastní sklizně. A tu my teda vždy máme, ohromnou. Bez ohledu na to, zda máte prostornou zahradu nebo jen malý balkon, můžete si vypěstovat rajčata, která budou plná chuti a vitamínů. Dokonce se vám může stát, že nebudete chtít rajčata ani vidět, protože jich vypěstujete tolik, že se jich přejíte. Příběh z vlastní zkušenosti samozřejmě. V tomto článku vám představíme důležité kroky a tipy jak úspěšné pěstovat rajčata na zahradě či balkoně.

rajcata_postupne_dozravaji

Výběr vhodné odrůdy rajčat

Při výběru odrůdy rajčat je důležité zohlednit prostor, ve kterém budete rajčata pěstovat. Existují odrůdy vhodné pro pěstování na zahradě, které mají větší rozměry a potřebují dostatek prostoru pro svůj růst. My většinou pěstujeme venku tyčková rajčata, která jsou právě dost vysoká a celkově prostorově náročnější. Naopak, pro balkonové pěstování jsou vhodné kompaktní odrůdy, které mají menší rozměry a snáze se přizpůsobí omezenému prostoru, tedy keříčková rajčata.

Důležité je také zohlednit klimatické podmínky vašeho regionu. Existují odrůdy rajčat, které jsou odolné vůči chladu, horku nebo plísním. Dále se zamyslete nad vašimi preferencemi ohledně chuti. My pěstujeme tyčková Tornáda. Ta nám chutnají nejvíce, ale existují lidé, kteří řeknou, že Tornádo nikdy. Zkrátka skutečně každý má jiný jazyk.

Říká se, že jídlo se jí i očima, takže můžete vybírat i dle barvy. Jistě to znáte ze supermarketů – plastová vanička s cherry rajčaty, kde je mix barev (červená, žlutá i oranžová).

Odrůd je skutečně značné množství, a tak vybírejte s rozvahou. Pokud se v tom topíte, stačí dát vědět a jukneme na konkrétní případ dle toho, co právě vy od rajčat očekáváte. A pokud chcete o pěstování rajčat vědět úplně vše.. a tak nějak skutečně netušíte co s nimi, tak si s námi sjednejte online konzultaci.

Příprava půdy pro rajčata

Pro úspěšné pěstování rajčat je důležitá správná příprava půdy. Rajčata potřebují dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Před výsadbou rajčat připravte půdu odplevelením, dostatečným prokypřením a obohacením organickým hnojivem, hnojem nebo kompostem. Pokud nás sledujete na našem instagramu, tak víte, že přípravě půdy věnujeme hodně času a energie, protože to je skutečně hodně důležité pro dobrou sklizeň.

zrajici_rajcata

Sazenice rajčat

Můžete si sazenice koupit nebo si je vypěstovat sami ze semen. Při výběru sazenic dbejte na zdravý vzhled rostlin, silné kořeny (zcela prokořeněný květináč) a správný vývoj. Správný čas pro výsadbu sazenic je závislý na místních klimatických podmínkách a období, kdy hrozí mrazíky. Obvykle se říká, že vysazovat raději až po zmrzlých. Pokud ale máte zasklenou lodžii (stejně jako my), můžete sázet o něco dříve, protože tam je zpravidla o něco tepleji než venku.

Pěstování rajčat

Pěstování rajčat na záhoně

Umístění rajčat na zahradě je klíčové pro jejich růst a plodnost. Rajčata potřebují slunné místo, ale zároveň je nutné dávat pozor, aby se jim nespálily od slunce listy. Zálivka, hnojení a ochrana rostlin před škůdci a plísněmi jsou další důležité faktory, které ovlivňují úspěšnost pěstování rajčat na zahradě. Na škůdce a plísně existuje řada chemických postřiků, ale existují i různé domácí DIY návody na roztoky, jimiž lze také rostliny ošetřit. Jednoduchým způsobem, jak hodně snížit množství plísní, je ořezat spodní listy, které se dotýkají půdy. Rostlina tak čerpá vlhkost z půdy a listy právě začnou plesnivět. 

Rostliny také potřebují podpěru, vyštipování (v případě tyčkových rajčat) a zaštípnutí pro správný růst a bohatou sklizeň.

nezral_rajce

Pěstování rajčat na balkoně

Pěstování rajčat na balkoně vyžaduje vhodný květináč respektive kýbl a správné umístění. Zde je důležité zohlednit dostatek slunečního světla. Zároveň v případě zasklené lodžie pozor, ať rostliny neuvaříme. 

Keříčkové odrůdy rajčat jsou pro balkonové pěstování ideální. Další výhoda je v tom, že se nevyštipují. Tedy méně práce.

Substrát v květináči také rychleji vysychá než v záhonu, takže je nutné stále hlídat, zda má rostlina dostatečnou zálivku. Dobré je, že rajče dá hned vědět, pokud se mu něco nelíbí svěšením listů, takže ihned můžete zasáhnout.

Chcete pomoc s pěstováním?

Na balkóně můžete pěstovat rajčata ale i kupu jiných věcí. Pokud si s pěstováním nevíte vůbec rady. Sjednejte si s námi online konzultaci. Spolu vše vymyslíme, naplánujeme a ukážeme vám jak, co správně udělat.

Přečtěte si další články o pěstování

Zralost a sklizeň rajčat

Poznání správné zralosti rajčat je klíčové pro jejich sklizeň. Rajčata by měla dosáhnout plné zralosti na rostlině, ale předtím, než jsou příliš přezrálá. Často se ale dělá, že se rajčata tzv. podtrhnou. Podtrhnutí znamená, že je sklidíme dříve a necháme je dozrát doma. Dělá se to proto, že se rostlině uleví, a tak rychle začnou červenat další rajčata. Zkrátka se to dělá tehdy, když už se nemůžete dobrých rajčat ze zahrady či balkonu dočkat. Důležité je také zmínit, jaký je správný způsob sběru rajčat. Vždy je ulomíme v kolínku i se stopkou (zkrátka i s tím zeleným). Díky tomu právě budou rajčata dále zrát i po sklizení.

Recepty s rajčaty

Když máte svou vlastní sklizeň rajčat, můžete je využít v různých receptech. Rajčata jsou skvělou surovinou pro čerstvé saláty, omáčky, polévky, grilování a další pokrmy. Inspirujte se recepty, které využívají čerstvá rajčata, a objevte nové chutě a kulinářské zážitky. My doporučujeme juknout na pinterest, který je nevypotřebovatelnou studnicí inspirace. A pak tu je ještě skvělý web aktin.cz, kde je taky plno báječných receptů, ve kterých rajčata nesmí chybět.

rajcata_v_kuchyni

Pěstování rajčat na zahradě i na balkoně je parádní zážitek. Dodržováním správných postupů a péče si můžete vychutnat zdravá a chutná rajčata přímo z vlastního záhonu či balkonu. Naučte se vybírat vhodné odrůdy, připravovat půdu, správně sazenice zasadit a starat se o ně. Sledujte jejich růst, sklízejte plody a užívejte si radost z vlastní sklizně.

Rajčata je taky třeba občas pohnojit!

V článku jsme vůbec neprobrali hnojení rajčat a to z toho důvodu, že jsme se hnojení věnovali v našem podcastu.

Epizody o hnojení už na vás čekají, tak si je nenechte ujít. Dozvíte se:

  • Kdy hnojit?
  • Jak poznat přehnojení?
  • Co dělat s přehnojením?
  • Který prvek k čemu rostlině slouží a kdy jím hnojit?
A malé shrnutí jak na hnojení najdete i v našem reel na instagramu.

 

nezrala_rajcata

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *