Jak využít rašeliník

Objevit v přírodě rašeliniště je jistě zapamatování hodný zážitek. Není divu, že jsou uměle zakládány na zahradách. Asi by vás ani nenapadlo, že v té krásné podívané, hrající rozmanitými odstíny barev, rozměrů a prvků, se vyskytují rostliny, které v minulosti zachránily tisíce lidských životů. 

Abychom je však našli, nemusíme chodit do lesů ani hledat bažiny. Vyskytují se totiž běžně kolem nás. Jsme za jejich pomoci léčeni, bydlíme v konstrukcích, které obsahují jejich příměsi, hnojíme a chráníme jimi rostliny, léčíme plísně a houby, poskytují nám první pomoc při zranění a hojí otevřené rány. V Laponsku dokonce v minulosti plnily i funkci dětských plen! Rašeliník tedy opravdu není jen pohledná rostlina, sloužící jako dekorace.

A co to ten rašeliník vlastně je?

Mechorost, původem z Chile, čítající průměrem 250 druhů mechů. V Evropě bohužel nalezneme jen malý zlomek toho. U nás se však přirozeně vyskytuje pouze 35 druhů. Roste na místech, které nazýváme rašeliniště. S těmi se můžeme setkat na dlouhodobě vlhčích místech, jako jsou vlhké lesy, bažiny, mokřady, břehy a také některé hráze skal. Smrtí lodyžek rostliny rašeliníku, které se při rozkladu smíchají s dalšími prvky, dávají vzniku rašeliny. Rašeliník se vyznačuje řadou unikátních vlastností, díky čemuž má velmi široké využití.

Ukázka rašeliniště

Zajímavost

V Evropě se vyskytují dva ohrožené druhy rašeliníku. Jedná se o rašeliník měkký (Sphagnum molle) a příbuzný.

Vyznačuje se unikátními vlastnostmi? Jakými?

  • Dokáže pojmout opravdu velké množství vody, aniž by na dotek působil vlhce. Tím, že není mokrý, nemá ani tak velké tendence hnít. Neznamená to však, že je zcela imunní.
  • Odebírá z půdy nežádoucí ionty (zejména vápenatý a hořečnatý) a nahrazuje je vodíkovými.
  • Díky své schopnosti neukončeného růstu, kdy vrchol lodyžky neustále roste, zatímco spodek umírá, nelze určit jeho stáří.
  • Ikdyž je zelený rašeliník v přírodě nejběžnější zbarvení, najít můžeme i nejrůznější odstíny purpurové, červené, fialové a hnědé.
  • Je 100% ekologický a lehce biologicky odbouratelný.
  • Jeho antizánětlivé účinky jsou nenahraditelné v lékařství.

K čemu ale můžeme tyto vlastnosti využít?

1. Zahradnický substrát

Přimícháte-li rašeliník do půdy vaší rostliny, postaráte se o dlouhodobé udržení správné vlhkosti nutné pro její vývoj. Díky tomu ji ani nemusíte příliš často zalévat. Zároveň úspěšně vyléčíte její choroby a předejdete dalším. Také ji ochráníte během zimního období.

Rašeliník jako přídavek do substrátu můžeme zakoupit ve dvou podobách. Každá má své vlastnosti a je vhodná k jinému účelu.

Mrtvý: Při své tvorbě se kromě rozpadajících se lodyžek smíchá s dalšími zaniklými částmi rostlin, hmyzu a případně živočichů. Tato forma je tedy velmi bohatým zdrojem organických živin. Vzhledem ke své schopnosti dlouhodobě udržet požadovanou vlhkost v půdě je vhodná pro tropické rostliny, které sice nepotřebují pravidelný přísun vody, přesto je však pro jejich růst a vývoj nutná určitá vlhkost.

Živý: Skládá se z částí, které rostou z mrtvé části rašeliny. Narozdíl od ní nemá kyselý charakter, tudíž je daleko více šetrnější k životnímu prostředí. Využívá se, jak v živé, tak ve vysušené formě. Ideální je pro zakořenění rostlin. Za cenu rychlejšího růstu je ale nutné ji častěji přesazovat.

!!! Pěstování a udržení růstu

Obě varianty podporují vyklíčení semene a zakořenění řízků. Vhodné jsou i pro dlouhé převozy, při kterých spolehlivě drží vlhkost. Kořeny v nich ale časem uhnijí, proto není možné, aby byla rostlina dlouhodobě zasazena pouze v rašeliníku. Obecně se dodržuje zásada, že více jak půl na půl, už je spíše nevhodné. Rašeliník se často využívá i pro orchideje.

Prevence hnití

Chcete-li se vyhnout plísním, můžete preventivně zalévat půdu pouze odstátou vodou. Nutné je však podotknout, že tyto plísně rostlinám neublíží. Souhlasíme však s tím, že příliš vzhledné to není. Ačkoliv jsou na ně mechorosty méně náchylnější, stát se to může.

Pokud se vám na půdě vytvořil bílý povlak, namočte ji a nechte pořádně vyschnout. Pokud to nepomůže, nebojte se sáhnout po přípravku proti plísním.

2. Izolace ve stavebnictví

Jejich schopnost udržovat zdravé klima, aniž by propouštely studený vzduch, se dá využít při stavbách. Jejich příměsi vám jsou schopny izolovat dům a dokonce i včelí úly.

3. Zdravotnictví

Kdo by to byl řekl, že díky původu svého vzniku, o kterém jsme již podrobněji psali výše, je rašeliník plný užitečných vitamínu a minerálů nejen pro rostliny, ale dokonce i pro nás?

  • Jeho kloktáním se můžeme chránit před vypuknutím některých respiračních onemocnění-
  • Hravě si poradí s nehtovými houbami-
  • Skvěle dezinfikuje rány. Sice by si ho na ránu dobrovolně přiložil jen málokdo, ale není důvod se obávat. Rašeliník není vůbec nehygienický!
  • Akné, ekzémy a omrzliny pro něj nejsou žádný problém.
  • Pokud vás trápí bolestivé bodnutí hmyzem, uleví vám a pomůže k rychlejší regeneraci a vstřebání.

A na závěr jedna zajímavost.

Rašeliníkové náplasti

Rychle hojí rány, dezinfikují a udržují jak teplo, tak krev uvnitř v těle. To jsou přesně ty důvody, proč se z nich začaly vyrábět náplasti a obvazy.

Významné pro nás byly zejména v 1. světové válce, když se projevil akutní nedostatek obvazového materiálu na rány pro vojáky. Nebýt rašeliníků, které tuto funkci zastoupily, ztráty na jejich životech by byly mnohonásobně vyšší. Odhaduje se, že pomohly přežít až několika tisícům vojáků. Takže příště, až se budete procházet po rašeliništi, na to prosím myslete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master