Jedovaté rostliny pro kočky: Jak zabránit okusování rostlin?

Milujete pokojové rostliny ale kočky ještě víc? A proto jste se rozhodli raději pokojovek zbavit? To je ale skutečně velká škoda! Není to třeba. Povíme si několik lepších alternativ.  Pojďme si ukázat, jak kočce zabránit v okusování rostlin a říct si pár jedovatých rostlin pro kočky.

(Ne)jedovaté rostliny pro kočky

Existují samozřejmě rostliny, které pro kočku nejsou jedovaté. Je jich celá řada – např. zelenec, šanta kočičí, pilea glauca. Nejde jen o kočky ale samozřejmě i o ostatní domácí mazlíčky a i děti.

Nabízí se to jako nejjednodušší možnost ale řekneme si i další varianty, jak se vypořádat s tím, aby kočka a pokojovky mohly být v jedné domácnosti.

kocka_okusujici_list_monstery

Trhá kočka pokojovky nebo je žere?

Často kočka rostlinu nejí, ale jen ji trhá na malé kousky. Co jste jí provedli? Ano, přesně tak. Kočky jsou pěkné potvory, a tak když je naštvete, chtějí se vám pomstím. No a zničit vám vaši milovanou monsteru či vzácné syngonium je samozřejmě ideální varianta. Pustí se tedy plnou vervou do okusování rostlin.

Aby se kočka otrávila, když ji jen bude trhat a ne jíst, musela by být skutečně hodně jedovatá – třeba taková lilie či dieffenbachie. I zde ale nehrozí smrt během vteřiny. Zkrátka to s tou jedovatostí není zas tak horké. Tak v klidu. Hlavně jí to nezakazujte, protože o to spíš se bude činit.

Jak je to s jedovatostí pokojovek?

Více o jedovatosti rostlin si můžete poslechnout ve třetí epizodě našeho podcastu 3 | Skrytá hrozba v květináči: Jedy pokojových rostlin.

A pokud chcete VIP nálož, kde se dozvíte o jedech rostlin ještě mnohem víc. Přidejte se do naší VIP sekce na platformě Hero Hero, kde jsme se tomuto tématu věnovali ještě více dopodrobna v epizodě, která se jmenuje Odhalení skrytých hrozeb: Toxiny pokojovek.

Jak kočce zabránit v okusování rostlin?

Jak jsme si již řekli, tak kočka pokojovky žere či okusuje, protože vás chce naštvat. Když vás nechce nazlobit, chce aspoň upoutat vaši pozornost. Žárlí a vy evidentně věnujete pozornost něčemu a co horšího někomu jinému. To teda ne!

Druhá možnost je, že nemá kde se najíst trávy. Cože trávy? Ano tráva je pro kočku velmi důležitou součástí stravy. Když se kočka myje, líže se, pečuje o svůj heboučký kožíšek, spolyká přitom spoustu svých chlupů. Ty se totiž v průběhu uvolňují. Pokud se pak kočce mají chlupy dobře trávit v žaludku, potřebuje vlákninu, tedy trávu. Když trávu nemá k dispozici, nic jste jí neprovedli a okusuje vám pokojové rostliny, znamená to, že už akutně potřebuje trávu, něco zeleného vláknitého. 

Stačí jí tedy něco takového dát na dosah a ona tomu dá přednost před pokojovkami. Jednoduše vysejte do květináče pšenici, ječmen cokoliv a kočce to nabídněte, že tohle smí žrát. Uvidíte, že s ožíráním rostlin přestane. Zaměří se jen na svoji květináčovou zahrádku.

dve_kocky_pod_voskovkou

Kočka není pitomec

Aby se kočka rostlinou otrávila, musí být buď hodně jedovatá či jí kočka musí sníst skutečně hodně. Pokojovky nejsou pro kočku úplně lahůdka, takže pokud nebude muset, tak je ve velkém jíst nebude. Takže klid. 

Navíc kočka upřednostní hlasité mňoukání v kuchyni – loudění. Díky tomu totiž získá od vás jistě mnohem lepší dobrůtku než nějakou prašivou kytku.

To je takový základ. Pokud vás ještě něco zajímá, pište do komentáře. Rádi odpovíme. No a co vy, pokojovky a kočky?

kocour

Nevím jistě, zda je pokojovka jedovatá

Možná máte doma pokojovku, u které si nejste jistí, jak to s tou jedovatostí je. Na každém webu píší něco jiného a vy jste z toho zmatení. Či máte pokojovku, ale nevíte její jméno, a tak si ji nemůžete najít zda je či není jedovatá. A možná máte ještě nějaké otázky k tomuto tématu. Tak či onak, napište nám a společnými silami se na to podíváme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *