Čím je kalanchoe zajímavá?
Kalanchoe je náš téměř jediný domácí sukulent. Pochází z Jižní Afriky a Madagaskaru. Na rozdíl od kaktusů a ostatních sukulentních rostlin roste velmi rychle. Je na ní k vidění v rostlinné říši velká zvláštnost. Na netypickém místě – na okrajích listů se vytváří tzv. adventivní (náhradní) pupeny, z kterých vyrůstají maličké nové rostlinky, pomocí nichž se rostlina dále rozmnožuje. Je to tzv. živorodost, viviparie. (viz. obrázek). Vypadá to docela roztomile, když na mateřské rostlině je spousta maličkých miminek, která po určité době dokonce začnou ještě na listu tvořit kořínky. Když dáme kalanchoi do širokého květináče, stačí pak rostlinou zatřást, mimča opadají a zakoření se kolem maminy.
Proč pěstovat kalanchoi?
- Je nenáročná a přežije i občasné pěstitelské chyby, je vhodná pro začátečníky.
- Zajímavé rozmnožování, z mateřské rostliny opadávají malé roztomilé rostlinky. Pokud jste šikovní pěstitelé za rok můžete mít až stovky nových kalanchoí a obdarovat s nimi své přátele.
- Je léčivá, má dezinfekčními účinky. Baktericidní a antiseptické účinky má její šťáva z listů, kterou se potírá kůže při drobných poranění.
Léčivky k nám domů
Pokud nechcete mít doma rostliny jen na okrasu, ale i pro vaše zdraví, stáhněte si náš ebook 5 rostlin domů pro vaše zdraví.
5 rostlin domů pro vaše zdraví
Zadejte níže svoje jméno a email a přihlaste se k odběru našich novinek plných zajímavých informací. Jako dárek získáte následně ebook zdarma 5 rostlin domů pro vaše zdraví.
Thank you!
You have successfully joined our subscriber list.
Péče o kalanchoe?
Výhodou rostliny je, že je velmi odolná. Má ráda hodně světlé místo, teplo (i 30°C) a častější zálivku, optimálně jedenkrát týdně. V horkém létě může potřebovat dodat vodu až jednou za tři dny. Nemusíme se ale bát, že rostlina nepřežije delší dobu bez zálivky. Když odjedeme na dovolenou nebo nás přepadne „dočasná skleróza“, rostlina přežije v pořádku i tři týdny. Za schopnost, přežít období „na suchu“, vděčí svým poměrně silným listům. Kalanchoi ani nevadí, když teplota v létě dočasně poklesne pod 10°C k bodu mrazu a díky tomu ji můžeme bez obav letnit na zahradě. V zimním období nejlépe přežije na okně při teplotě okolo 15°C. Při přesazování použijeme běžnou půdu pro pokojové rostliny, jenom na dno květináče dáme kamínky jako drenáž. Hezké je vyvázat rostlinu k opoře.
Pokud máte o tuto rostlinu zájem, mrkněte do výběru na našem instagramu, jestli zrovna není k mání 😉 Případně nám neváhejte napsat, ozveme se vám co nejdříve. →
Víte o našem podcastu?
1.5.2023 vyšla první epizoda našeho nového podcastu Farmářky z paneláku. Přidejte se k nám a vezměte si nás do uší, když zahradničíte, ať už na balkonu, bytě či zahradě 😉
Baví nás pěstovat a chovat všechno možné. Nenecháváme se omezovat bydlením v paneláku a snažíme se tento způsob života sdílet s ostatními. Protože jsme vášnivé pěstitelky, využíváme stránku i pro nabídku našich přebytků.