Letnění pokojovek na balkóně i zahradě

Letní měsíce jsou ideální pro letnění pokojovek na balkóně i zahradě. Zkrátka hlavně letnit. Letní měsíce totiž nabízejí teplé a vlhké prostředí, které je pro rostliny ideální. Bez ohledu na vaše zahradnické zkušenosti, se do letnění můžete v klidu pustit, je třeba znát jen pár základních věcí a můžete se do toho pustit. Připravte se tedy nyní na pár tipů, díky kterým letnění pokojovek na balkóně či zahradě hravě zvládnete. A na podzim se budete moci těšit z krásného útulného zeleného domova, který bude zářit svěžestí a spokojeností.

pokojovky_na_balkone

Kdy a jak začít letnit pokojovky?

Pro pokojovky je zásadní vhodná teplota. Pokojové rostliny jsou původně z tropů, kde je stále hodně nad nulou a nikdy zde teploty neklesají pod nulu. Tento luxus musíte rostlinám dopřát i u vás, ať už na balkoně či zahradě. Nejnižší teploty jsou během noci a tyto teploty nesmí jít pod 10°C, jinak můžete o své zelené svěřence přijít. Vyndejte je ven tehdy, kdy se již trvale teploty drží nad touto hranicí. Staňte se rosničkou!

Když se rozhodnete dát rostliny ven, nedávejte je na přímé slunce, ale dejte je do stínu. Opět to souvisí s tím, odkud původně pokojovky jsou. V tropech zde rostliny žijí ve spodním patře lesa. Jsou zakryté korunami stromů a příliš světla se k nim nedostane. Stejně podmínky potřebují i u vás.

Pokud byste je dali na přímé světlo, tak se jim popálí listy a můžete tak o svoje pokojové rostliny přijít ze dne na den. Myslím, že to nechcete.

Kdy naopak letnění ukončit?

No samozřejmě to opět souvisí s teplotou. Schovejte je tehdy, když budou noční teploty klesat pod 10°C. Nyní po létě jsou rostliny v dobré kondici, a tak mohou vydržet třeba i 8°C, dávejte na to ale pozor. Opatrně! Příliš je netrapte.

Když letnění ukončíte, dejte rostliny do karantény. Může se stát, že si z venku přinesly škůdce a jistě si je nechcete roznést po celém domě/bytě. Pokud se škůdci vyskytnou ihned se jich zbavte. Nevíte jak? Podívejte se do našeho výběru „Škůdci“ na našem instagramovém profilu @farmarkyzpanelaku.

balkony_s_pokojovkami

Letnění pokojových rostlin na balkoně i zahradě je skvělý způsob, jak si zkrášlit svou zelenou oázu. Přestože se na první pohled může zdát, že je to poměrně náročné, opak je pravdou. 

Pamatujte, že každá rostlina je jedinečná a může vyžadovat trochu trpělivosti a péče, ale výsledná odměna za vaši snahu a úsilí bude stát za to. Tak se pusťte do letnění, experimentujte a užijte si radost z pěstování pokojových rostlin, které budou krásnou ozdobou vašeho domova. 

Letnění více do detailů...

Chcete se o letnění dozvědět zcela vše? Poslechněte si epizodu našeho podcastu Farmářky z paneláku 8| Letnění pokojovek.

Shrnuli jsme v epizodě vše potřebné. Dozvíte se:

  • Co to je letnění?
  • Proč je dobré letnit pokojové rostliny?
  • Jak je vůbec letnit?
  • Kdy letnění ukončit?
  • Které všechny rostliny letnit?
  • Jaké jsou nevýhody letnění?
  • Které pokojovky neletnit?

A mnoho dalšího… 

Tak neváhejte a zaposlouchejte se do epizody 💚🎙

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *