Pečujte o svoje duševní zdraví a pohodu

Lidé často myslí na svoje fyzické zdraví, ale to duševní opomíjejí. Jít do posilovny je totiž mnohem jednodušší než pečovat o svoje duševní zdraví – návštěva psychologa, dělat si na sebe čas, být na sebe hodní,… Často potom člověk hledá pomoc, až když je příliš pozdě. Nedbá se na prevenci.

My péči o svoje duševní zdraví nepodceňujeme. Víme, jak moc důležité je. Po studiu na gymnáziu, kde stále hrozily testy či ústní zkoušení, jsme byly obě vyčerpané. Hodně se to na nás podepsalo:

  • celé víkendy jsme prospaly
  • často jsme neměly chuť k jídlu
  • padaly nám více vlasy
  • bolely nás záda

A našlo by se jistě ještě něco dalšího. Byly jsme nuceni s tím začít něco dělat. A jedno z řešení byly i Farmářky z paneláku. Obrátily jsme se k Matce Přírodě. Rádi bychom, aby jste se k ní uchýlili i vy. Co vše děláme?

Jak pečovat o duševní zdraví?

1) Práce na zahradě

Ve škole využíváme hlavně mozek, a tak je pro nás nejlepší odpočinek fyzická činnost. Na zahradě na chatě lze stále něco kutit. Plevelit záhony. Sázet sazenice. Řezat stromy. Hrabat listí. Zalévat rostliny. Atd.

U toho všeho si mentálně odpočineme. Posloucháme zvuky ptáků a pozorujeme jak létají a dlabou na našem krmítku či v budce, jak se starají o mláďata.

2) Pěstujeme meduňku

Nám sestrám kvůli škole se před spaním honí v hlavě domácí úkoly a všechny možné testy. Rodičům zase starosti ohledně financí a práce. To jsou důvody, proč často nemůžeme usnout. V tom nám pomůže meduňka – meduňkový čaj. Lze ji pěstovat na zahradě i na balkóně v truhlíku. Je nenáročná a čaj z ní krásně uklidní a mnohem lépe se pak spí.

Pokud vás zajímají další rostliny pro vaše zdraví, jistě si stáhněte náš ebook zdarma
5 rostlin domů pro vaše zdraví. Najdete tam 5 rostlin s popisem, co dělají pro zdraví člověka a zároveň se dozvíte vše, co je třeba pro jejich pěstování.

ebook_zdarma_5_rostlin_pro_vase_zdravi

3) Péče o pokojovky a balkonovky

Ne vždy se nám podaří jet do přírody na chatu. Kde je čerstvý vzduch a ticho. Musíme si tedy vystačit s bytem, ale i to bohatě stačí. Řízkujeme. Přesazujeme. Stříkáme proti parazitům. Zkrátka všem našim zeleným drahouškům dáváme lásku a hned je nám díky tomu lépe, pokud máme těžký den.

Vše kolem přírody doma nás stmeluje i jako rodinu. Každý děláme něco. Bavíme se o tom, diskutujeme. Je to bezva, co víc říct…?

4) Zvířecí miláčci

No a nejdůležitější na závěr. Naše psychika by šla totálně do háje nebýt zvířat. Já (Jolanda), táta i máme jsme pejskaři, sestra je kočičář. My si neumíme představit život bez psů ona bez koček. O mně už to mí nejbližší přátelé dobře vědí. Když s nimi někde jsem bez psa, už poznají, že toho je na mě moc. Pes mi začne hrozně moc chybět a můj život přestane dávat smysl. Jestli jsem závislá? Ano a jak. Přátele vědí, že mi musí co nejdříve sehnat jakéhokoliv psa na drbání, jinak je zle.

Nedávno jsem si pořídila nového člena rodiny baseta Karla. Dala jsem za něj hodně peněz. Ptali se mě proč? Pro moje psychické zdraví. Mám ho zkrátka místo prášků a to se vyplatí! Nikdo a nic nepomůže více než zvíře. Někomu pes, jinému kočka a dalšímu zase kůň. Je to jedno. Hlavně když každý má to svoje. Máte to svoje?

1 názor na “Pečujte o svoje duševní zdraví a pohodu”

  1. Pingback: Pěstování rostlin v nádobách v bytě i na balkóně - Farmářky z paneláku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *