Pěstování rostlin v nádobách v bytě i na balkóně

Dříve se žilo v jeskyních, dnes nás je tolik, že bychom se do nich nevešli. Tak jsme si udělali jeskyně umělé, betonové. Stále jsme ale tvorové, kteří touží potom být v kontaktu s přírodou, a proto si ji snažíme do těchto betonových džunglí co nejvíce vtáhnout. Nemůžeme mít ale přírodu v bytě jen tak, musíme ji dát nějaká pravidla, limity, řád, a v tu chvíli přichází právě na řadu nádoby. Nádoby té naší přírodě dají prostor, kde může bujet, ale zároveň i pravidla, aby nedělala více škody než užitku. Pojďme si říct více informací o tom, jak si v nádobách nejlépe přírodu vtáhnout do bytu i na balkón a už neztrácet ani minutu bez přírody navíc. Místo toho se přírodou plně obklopit!

kvetinace

Proč pěstovat rostliny v nádobách?

Zahrádka v nádobách je nejen nádherná ozdoba vašeho domova, ale má také praktické výhody. Když nemáte chatu a skutečně jste odkázáni jen na byt (a balkón), můžete si i tak vypěstovat něco k jídlu. Může se jednat o zeleninu, ale i ovoce či léčivé bylinky na čaj či do polévek a k masu. Na vaší malé zahrádce najde útočiště i hmyz či dokonce nějaký ten ptáček. Stane se pro něho bezpečným místem, kde může v betonové džungli trávit čas. Na balkónové zahradě si můžete pěstovat i květiny do váz, které zkrášlí váš interiér.
Osázené nádoby vám tedy budou dělat skutečně plno radosti. Není nad čím váhat a je na čase se pustit do pěstování!

Zahradničení je navíc prospěšné i pro vaše duševní zdraví, protože se jedná o poklidnou manuální činnost a i ta k našemu životu patří a potřebujeme ji.

Volba vhodné nádoby

Správný výběr nádoby je zásadní pro úspěšné pěstování rostlin na vašem balkóně či v bytě. Nádoby by měly být dostatečně velké pro druh rostliny, který v ní chcete pěstovat a také dostatečně stabilní, aby se rostlina nedolámala, když se květináč převrátí. To platí hlavně u rostlin pěstovaných na balkóně, kde může samozřejmě foukat vítr a rostlina je zkrátka vystavena vlivům, které ji mohou převrátit a dolámat. 

Na dně nádoby rozhodně nesmí chybět díry, aby mohla z nádoby odcházet přebytečná voda. Pokud se vám líbí nádoba, která bohužel otvory nemá, tak aspoň dejte na dno nádoby dostatečnou drenáž, kde se přebytečná voda zachytí a neublíží kořenům.

Nádobu volte i dle jejího designu. Zkrátka ať ten balkón máte i pěkný na oko. Uvidíte, jak vám ho sousedi budou závidět.

nadoby_na_pestovani

Volba vhodného substrátu

Pokud chcete pěstovat rostliny v nádobách je nejdůležitějším faktorem substrát. Rostliny mají omezený prostor, ze kterého mohou čerpat živiny i vodu tak, ať je tento prostor na míru přímo pro ně a může být využit na maximum. Zvolte substrát, kterým dobře protéká voda, aby nemohly uhnívat kořeny a je v něm ze stejného důvodu i dostatek vzduchu. I kořeny potřebují dýchat!

Samozřejmě nesmí chybět dostatek živin, ale ty stejně časem budete muset do substrátu přidat v podobě hnojiv (doporučujeme hnojivo Black frass či žížalí čaj).

My doporučujeme obecně substrát, kde jsou ⅔ kompostu, ⅓ rašeliny a trocha perlitu. Případně si můžete koupit substrát od nás již vhodně namíchaný, stačí nám napsat na kontakt@farmarkyzpanelaku.cz

Výběr vhodných rostlin do nádob

Při výběru rostlin k pěstování mějte na paměti podmínky, které na balkónu či u vás doma panují. Zjistěte, na jakou světovou stranu je váš balkón orientovaný, a vyberte rostliny, které jsou přizpůsobené těmto podmínkám. Podmínky se totiž skutečně zančně liší a můžete nesprávným výběrem rostlin, rostliny zabít. Vše jsme shrnuly ve článku, který se jmenuje Světlo a pokojové rostliny aneb správné umístění je základ úspěšného pěstování

Pro hodně osluněná místa jsou vhodné pelargonie, různé druhy bylinek či rajčata. Na stinnějších místech zas můžete pěstovat saláty, ředkvičky a podobně. V nádobách toho lze pěstovat skutečně hodně, tak se nebojte zkoušet různé možnosti. Existují i dokonce zakrslé stromky, které lze pěstovat na balkoně. My máme takhle broskev Balconelu. Je důležité hledat vhodnou odrůdu, nikoliv rostlinu. V dnešní době totiž má už skoro každá rostlina vhodnou odrůdu pro pěstování v nádobách uvnitř či na balkóně. Stačí trochu pohledat.
Případně se opět nebojte obrátit na nás rády pomůžeme. Stačí napsat či od nás můžete mít full service v podobě online konzultace.

Péče o rostliny v nádobách

Jako vždy je nejdůležitější pravidelnost. Rostliny zkrátka potřebují péči poměrně malou, ale stálou. Ať už se jedná o pravidelnou zálivku, hnojení, kontrolu zda rostliny nemají rostliny škůdce či cokoliv dalšího, důležitá je stálost. 

S ničím to ale nepřehánějte. V případě zálivky může dojít k přelití a začnou uhnívat kořeny. V případě hnojení, může nastat přehnojení, což může znamenat pro rostlinu skutečně rychlou smrt. Zároveň je ale nutné v nádobách rostliny hnojit častěji (než rostliny v záhonu), protože se v nich živiny skutečně rychle vyčerpají.

Škůdci a choroby ve vaší nádobové zahrádce

Stejně jako v tradiční zahradě či při pěstování pokojovek u vás doma, můžete i při pěstování rostlin v nádobách narazit na škůdce a choroby. Zkrátka je to s nimi věčný boj. Buďte opatrní a pravidelně kontrolujte všechny rostliny, abyste odhalili případné škůdce nebo nemoci včas. S prevencí a rychlou reakcí můžete minimalizovat škody a udržet vaši zahradu zdravou a krásnou. O škůdcích právě běží série epizod v rámci našeho podcastu Farmářky z paneláku, kde se dozvíte, jak jednotlivé škůdce rozpoznat a bránit se jim a celou řadu dalších užitečných informací.

nádoby

Pěstování v nádobách je skvělým způsobem, jak využít prostor na balkónu na maximum a vytvořit si vlastní krásný a útulný koutek přírody uprostřed města, který vám budou všichni závidět. Při vhodném výběru nádob, substrátu a druhů rostlin, stálé péči a údržbě můžete mít balkón plný květin, bylin, zeleniny a ovoce, která vám přinese radost a plný žaludek. Proto se pusťte do pěstování ještě dnes!

Nevíte čím začít? V našem článku Zahrada na balkoně aneb co jdeme vysadit, se můžete inspirovat tím, co pěstujeme na balkóně právě my „Farmářky“.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *