Pilea Glauca – péče a množení

Jedna z nejroztomilejších pokojovek je rozhodně Pilea glauca. No uznejte, malinké lístečky posypané stříbrným „pohádkovým práškem“ jsou zkrátka rozkošné. A když se dočkáte maličkých červených květů, které nesměle vykukují zpod listů, budete v sedmém nebi.

pilea glauca v bílém květináči

Pilea není pro začátečníky!

Nicméně teď možná zklamu všechny začátečníky, ale není to rostlina pro Vás. Pilea potřebuje zalévání s citem. Nesmíte ji přelévat. Věřte mám to z vlastní zkušenosti. Jako malá, ještě taky roztomilá holčička, jsem si pileu glaucu pořídila ve sklenících Stanice přírodovědců na Smíchově. No a příliš jsem se o ni starala. Koupila jsem keramický květník, přesadila do přesně namíchaného substrátu, zalévala hnojivem a rosila a rosila. Asi po necelých dvou měsících mi moje pilčička začala strádat.

Jak to s pileou skončilo?

Byla jsem doopravdy nešťastná a požádala jsem o radu moji babičku, která stejnou rostlinu pěstovala pár let. Přinesla jsem ji na kuchyňský stůl a babička se vědecky podívala a řekla: „Ty ošklivé části bych ostříhala.“ Podala jsem nůžky na nehty a babička pomalu odstříhávala jednu hnusnou část za druhou. Když tu se z ničeho nic přihnala mamka z nákupu a vykřikla: „To chce ale razantnější střih.“ Popadla kuchyňské nůžky a moji pileu jedním rázným střihem zkrátila na dva centimetry. Chápete to! Dva centimetry nad zemí! Chci jen dodat, že tento dospělý jedinec vystudoval vysokou školu s agronomickým zaměřením. No příběh končí tím, že mě mamka ještě půl roku po novém sestřihu přesvědčovala, že nebožka přežije, i když byla nejméně už čtyři měsíce tuhá.

Teď Vám dám jednu z nejdůležitějších rad. Nevěřte každému, kdo se prohlašuje rádoby za odborníka, lepší je věřit svému selskému rozumu. Takových rozumbradů je na FB spousta.

Na eshopu se teprve pracuje. Do té doby naši nabídku najdete na igu ve výběru. Stačí se podívat na náš profil @farmarkyzpanelaku a napsat nám zprávu o jaké rostliny máte zájem a domluvíme detaily.

Nakonec vše dobře dopadlo

Nicméně před necelými třemi roky se na mě usmálo štěstí. Na svém oblíbeném pultíku, -50% ceny v chuchelském Hornbachu, mě o samotě vyhlížela jedna usychající kráska, opět pilea glauca. Hned jsem si ji koupila. Polepšila jsem se v péči, a hlavně ji odstranila z mamčiného dosahu. Zrovna teď se na ni dívám, jak malé lístečky visí nad mou postelí a kolébají se ve větříčku. Z řízků jsem vypěstovala už i pár potomků.  Koukám, že jsem odběhla, tak se vraťme k tomu, co vás skutečně zajímá.

pilea-glauca-v-betonovem-kvetinaci

Jak se správně o pileu starat?

Chcete-li pilee glauce dopřát kvalitní péči, zasaďte ji do dobře propustné půdy, kterou udržujte stále vlhkou, nikoliv přemokřenou (půda by mezi zalitími měla vyschnout na půl palce). Prospívá při normální vlhkosti, pokojové teplotě a občasném hnojení. Důležité je najít vhodné místo. Za prvé umisťujeme na dobře osvětleném místě, ale zase ne na přímém světle. A druhou podmínkou, je ji dát tak, aby stonky s lístečky visely směrem dolů. Například do závěsného květináče, na poličku, atd. Rozmnožujeme stonkovými řízky, z kterých do půlky (vždy je lepší odstranit více listů než málo). odstraníme listy. Při odstraňování si dejte pozor na polámání stonku, rostlina je velmi jemná a křehká. Dávám pryč dlouhými nehty nebo nůžtičkami na nehty. Měly by být cca 5-10 cm dlouhé. Necháváme zakořenit ve vodě, pro urychlení zakořenění doporučuji použít stimulátor. No, a to je všechno. 

Ideální je rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků, neublížíte jí dvěma hodinami přímého ranního nebo večerního světla

Další info kam správně umístit svoje pokojové rostliny najdete v našem článku Světlo a pokojové rostliny aneb správné umístění je základ úspěšného pěstování

Pokojová teplota

Stále vlhká, necháváme vyschnout na 0,5 cm

Dobře propustný substrát

Jednou za 2 – 3 týdny. 
Bližší info o Hnojení rostlin v naší skupině na facebooku Farmaříme z paneláku (sekce Průvodci).

Normální

Stonkovým řízkem

Netoxická, vhodná do terária

Nevíš si se svou pileou rady? Domluv si s námi konzultaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *