Podzim a vše kolem něj

Už je to tady! Den se už viditelně zkracuje a našli jsme prvních pár žlutých listů. Ochladilo se a někteří se přestali koupat. My ne. Koupeme se dál. Svítá vcelku v rozumném čase. Člověk nemusí vstát ve čtyři ráno, aby stihnul východ slunce. Může se v klidu vyspat. Často bývá mlha srkz, kterou prostupují paprsky. Je to nádhera. No a nesmíme opomenout houby, hrušky či jablka. Sušíme, sušíme a sušíme.

Zkrátka jako každé roční obobí i podzim má něco do sebe. Vyražte tedy ven a užijte si ho. Bude pak zase až za rok. Nenechte si ho ujít.

Až vám bude venku zima, udělejte si doma čaj a pusťte se do pokojovek. I ty totiž potřebují na podzim péči. Specifickou péči. Pojďme se na to nyní blíže podívat.

Dlouhé noci podzimu a zimy

Zkracování dne na podzim nás začíná trápit. To je velká nevýhoda zimy. Nekonečné noci. Jak pro nás, tak pro rostliny. Rostliny se neobejdou bez světla. Bez něj není fotosyntéza a bez ní nejsou rostliny. Dejte tedy své rostliny přednostně na parapety, kde je maximum světla, které jim můžete dopřát.

Zároveň (obzvlášť teď) je důležité rostliny točit. Úderem podzimu začínají mít tenence se vytahovat za světlem. Tím, že je jednou za týden či dva otočíme, zabráníme tomu, aby se vytahovaly jen jedním směrem.

Teplo (ne)teplo

Pokud jste své pokojové rostliny letnili na balkoně, je dobré je přemístit dovnitř. Noční teploty už klesají a u pokojovek není dobré vystavovat je chladu. Dejte je tedy dovnitř. Tím to ale nekončí. Ale pozor!

  1. Pokojovky na parapetu by neměli být nalepené na okně.
    Teď na podzim to ještě zvládnou, ale v zimě jim pak mohou omrznout listy. Sice je uvnitř teplo ale sklo okna je ledové a to listy nemusí zvládnout.
  2. Některé pokojovky jsou hodně náchylné na výkyvy teplot.
    Proto větrejte opatrně. Větrejte krátce. A pokud si všimnete, že pokojovky umístěné kolem okna chřadnou. Dejte je jinam. Hodně problematické jsou vyklápěčky. Větráte sice trošku, ale rostliny v blízkosti to nemusí zvládnout.
pots, plants, cactus-716579.jpg

Podzim a vlhkost vzduchu

V bytě začíná být méně a méně vlhko. A co až teprve se začne topit. Sucho suchoucí. Je proto dobré začít rosit. My v zimě rosíme i několikrát za den. Některé rostliny, které jsou obzvlášť náchylné na sucho dáváme na podzim i do podmisek se štěrkem s vodou. Voda se vypařiju přímo směrem k rostlině a stačí dolévat.

Na udržení vlhkosti je také dobré dát rostliny blíže k sobě. Drží si pak vlhkost mezi sebou. Ale má to i nevýhodu, když se rostliny dotýkají listy, snáze si mezi sebou předají parazity.

A poslední varianta je pořídit zvlhčovač vzduchu, který se o vše postará za vás.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master