Světlo a pokojové rostliny aneb správné umístění je základ úspěšného pěstování

Světlo je palivo, které pohání naše pokojové rostliny. Je to životně důležitá složka potřebná pro fotosyntézu a bez ní je růst omezený, pomalý nebo vůbec neexistuje. Množství světla, které každá rostlina potřebuje, se liší a závisí na ročním období. Zatímco některé rostliny budou s polotmou trvale spokojené, jiné ji přijmou pouze po omezenou dobu. Jak tedy umístit rostliny, aby nám krásně kvetly?

Okna orientovaná na sever

Rostliny jako kapradiny, asparágus, hortensie, azalky, kamélie či draceny, které jsou více otužilé a nejsou tolik náročné na sluníčko, jsou ideální pro umístění na severní stranu. Nedopadá sem tolik přímého slunečního světla, ale pouze pár paprsků, které navíc tlumí okna či žaluzie. Proto je to ideální místo pro méně náročné rostliny. 

Pozor však dejte na zálivku, kdy může velmi často dojít k přelití, zvláště v zimních dnech, jelikož je na těchto místech půda díky chladu a stínu déle vlhká. Proto je dobré rostliny na severní straně zkontrolovat, zda skutečně potřebují zalít.

Severní strana je pro rostliny obecně náročná hlavně v zimě. Proto, pokud chcete mít více náročné druhy, doporučujeme jim v zimě trochu přisvítit.

Okna orientovaná na východ

Okna orientovaná na východ mají velmi dobrou úroveň světla a přirozeného zdroje tepla. Slunce vždy vychází na východě, a proto na východ orientovaný aspekt dostává první slabé sluneční paprsky už ráno. 

V závislosti na ročním období přestává těmito okny normálně svítit přímé sluneční světlo od poloviny rána do poledne. Toto místo je proto vhodné pro rostliny, které jsou náročné na sluníčko, ale nikoli přímé slunce. Vhodná jsou tedy pro fuchsie, begonie, šeflery, africké fialky či orchideje. Umístit sem však můžete také rostliny jako je třeba aloe vera. 

Tyto rostliny nepotřebují tak častou zálivku, jako třeba na jižní straně.

Okna orientovaná na jih

Od pozdního rána do poloviny odpoledne proudí okny orientovanými na jih nejsilnější sluneční paprsky. Rostlinám, které vyžadují plné slunce, se zde bude velmi dařit. Jižní strana poskytuje optimální úroveň světla pro fotosyntézu.

Právě teplomilné a suchomilné rostliny jsou ideální na okna orientovaná na jih. Jsou jimi například pestrolisté fíkusy, oleandry, ibišek, begónie, kaktusy a sukulenty. Umístit sem však můžete také citrusy či olivovník.

Okna orientovaná na západ

Jak bude odpoledne pokračovat, slunce nakonec začne svítit okny obrácenými na západ až do západu slunce a setmění. Je to místo vhodné pro rostliny, které mají rády přímé odpolední sluníčko. 

Zvláště v létě je však dobré myslet také na dostatečnou zálivku a rosení,  jelikož sluníčko je poměrně silné. Rostlinám jako jsou bromélie, kamélie, šáchory či tlustice nebo petúnie, se zde proto velmi dobře daří. 

Východní a západní strany jsou také velmi vhodným místem pro pěstování bylinek.

Další věci ke zvážení

Příliš mnoho světla

Příliš málo světla

Bohužel mnoho z výše uvedených varovných příznaků je společných s několika dalšími problémy. Pokud tedy zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, rozhodně zvažte, zda jsou potřeby světla správné, ale také mějte na paměti, že na vině může být jiná příčina.

 

Snad byl článek na téma orientace světla v závislosti na pěstování rostlin přínosný a pokud byste si nevěděli rady, určitě nám napište a zeptejte se na radu či se přidejte do naší facebookové skupiny Farmaříme z paneláku, kde vám pomůžeme nejen my, ale celá komunita skvělých lidí.

 

Zdroj fotografií: freepik.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *