listy_vodenky

Tradescantia – plevel každé domácnosti

Nedávno jsme se pustili do již neodkladného sázení řízků. Jako první jsme se vrhli na sázení řízků tradescantií. Tahle nenáročná a vděčná pokojovka je podle nás ošklivě nedoceněná a opomíjená.

Něco málo z historie…

Málokdo vůbec ví, jak se tahle „běžná a obyčejná“ rostlina dostala do Evropy a do našich domácností. V roce 1570 se v Anglii narodil zahradník se stejným jménem – John Tradescant, který posléze pracoval pro samotného krále Karla I. Ten sjezdil celý svět a přivezl do Evropy mnoho nových rostlin a z jedné expedice do Severní Ameriky dovezl i naší Tradescantii. Od té doby bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, jejichž barva sahá od modré po růžovou a výjimečně i bílou. 

Pěstování tradescantie

Všechny podeňky neboli tradescantie kvetou od června do září. Ačkoliv jejich květy kvetou pouze jediný den, málokdo si toho všimne, neboť každý den rozkvétají nové. Jsou opravdu nenáročné a vděčné a velmi snadno rostou, proto se jim občas lidově říká „káča“ či „blázen“.
Porostou v jakékoliv půdě, která není příliš suchá, na slunném místě nebo v polostínu. Na tmavém místě ale bledne barva jejích listů. Naopak na dobře osvětleném místě získává rostlina výraznější kresbu. Před přímým sluncem ale rostlinu také chráníme. 
Káča je málo náchylná na choroby a škůdce, jen výjimečně jí mohou napadnout svilušky, třásněnky, mšice a červci. Je ideální i pro hydroponické pěstování. Tradescantie je teplomilná rostlina. Teplota při pěstování by neměla klesnout pod 18°C. V létě je optimální teplota kolem 20 až 24°C, v zimě 18 až 20°C. Rostlina nesnáší průvan ani prudké změny teploty. Důležité je pravidelné zaštipování pro dosažení bohatého větvení.

1 názor na “Tradescantia – plevel každé domácnosti”

  1. Pingback: Seznam našich pokojovek - Farmářky z paneláku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *