Jak vybrat nového opeřeného člena rodiny
Oživení domova zpěvem a rozmanitostí barev, to jsou důvody proč si lidé pořizují ptáčky, a proto jsme si štěbetající drobotinu pořídili i my. Předtím než si ale pořídíte nového peříčkového kamaráda, zvažte několik faktorů, které vám pomohou udělat správné rozhodnutí.
Kde koupit ptáčky
Pokud jste se rozhodli pro pořízení ptáčka jako domácího mazlíčka, prvním krokem se stává nalezení vhodného místa, kde si ho můžete zakoupit. Můžete navštívit obchody s domácími zvířaty, obrátit se na soukromé chovatele nebo zamířit na příslušnou prodejní výstavu ptactva. Zaměřte se hlavně na výborný zdravotní stav jedince (ptáček je čistý, bez průjmu, jasné oči, čilý), dobrou socializaci a solidní jednání prodejce. Ujistěte se, že má potřebné zkušenosti a znalosti o druhu ptáčka, který prodává. Také se zeptejte na jeho původ, věk a jak byl odchován.
Péče o vašeho ptáčka
Každý druh ptáčka má své specifické potřeby a nároky na péči. Zde najdete přehled základní péče o některé populární druhy ptáčků. Vybrali jsme tyto čtyři drobnější druhy, protože s jejich chovem máme osobní zkušenost:
1. Kanárci
Kanárky známe pro jejich krásný zpěv a rozmanitost barev i různý vzhled. Péče o ně není nijak složitá, ale musíte jim zajistit dostatek prostoru k pohybu a letu. Kanár by měl být chován v prostorné kleci s minimálním rozměrem 80-100 x 40 x 40 cm. Pokud ptáčky umístíme v kleci menší, pak je musíme pouštět občas prolétnout po místnosti. V kleci by mělo být několik bidýlek v různých výškách, nejlépe i v různém průměru kvůli zamezení otlaku nožiček, sepiová kost, písek (stačí dát v malé mističce, ale bez něj pták není schopen trávit), krmítka s čerstvou vodou a kvalitním krmivem – existují přímo namíchané směsi určené pro tento druh ptáčků a rozhodně na nich nešetříme.
U kanárků je nutné podávat doplňkovou stravu ve formě zeleniny, ovoce nebo nejrůznějších natrhaných bylinek – kokoška, ptačinec, pampeliška, tráva, sedmikrásky (při umístění do hrnečku s vodou vydrží v kleci čerstvé i týden).
Někteří lidé chovají jednotlivce, většinou pouze samečky kvůli zpěvu, my si ale myslíme, že tak dotyčná osoba zvíře týrá a domníváme se, že chov v páru je nutné minimum. Navíc dvojitá radost.
Ze všech námi chovaných ptáčků jsme si kanárky nakonec oblíbili nejvíce, kromě krásného zpěvu, hezkého vzhledu, drzé přizpůsobivosti a veselého chování, mají i výhodu, že kromě pozdního léta, skoro vůbec nepelichají, takže je okolo klece velmi málo nepořádku a dále jsou překvapivě snadno schopni přežít zimu ve venkovní voliéře na lodžii, protože snadno vydrží i teploty do -10°C. Dožívají se 10-15 let.
2. Zebřičky
Zebřičky – malí, velmi společenští ptáci, kteří se nejlépe cítí ve skupině. Jejich péče se podobá té o kanárky. Potřebují klec o rozměrech minimálně 60 x 50 x 50 cm. My máme např. tuto klec, kde se nám vystřídaly zebřičky i chůvičky.
Zebřičky z klece nepouštíme.
Krmivo pro zebřičky se opět dá koupit ve specializovaných prodejnách. Stejně jako u kanárků, i zebřičkám byste měli podávat zeleninu, ovoce, bylinky, alespoň občas. Mají velmi rády senegalské proso.
Při chovu malinkých zebřiček budete překvapeni jejich hlasitostí, jejich zpěv připomíná dětskou trumpetu. Přezimují zásadně ve vytápěných místnostech. Dožijí se 6-8 let.
3. Chůvičky
Chůvičky patří mezi malé, zvědavé, velmi mírné a nenáročné ptáčky. Pro chůvičky je vhodná i klec o rozměrech 40x40x40 cm. Zkrátka jsou nenároční na prostor. Chůvičky také z klece nepouštíme. Přezimují opět uvnitř.
Krmivo opět specializované pro tento druh ptactva s přídavkem něčeho zeleného.
Chůvičky jsou výborní pomocníčci při problémech s odchovem jiných druhů ptáků, protože snadno přijímají do hnízda cizí vajíčka i mláďata a dobře se o ně starají.
Při chovu chůviček budete oproti předchozí drobotině překvapeni jejich velmi tichým zpěvem, takže je v klidu můžeme doporučit i do ložnice a k člověku, který má rád klid. Dožití cca 5-6 let.
4. Andulky
Andulky se také řadí mezi velmi populární domácí mazlíčky, kteří jsou známí velkou variabilitou barevných mutací, inteligencí a hlavně schopností napodobovat lidský hlas. Potřebují hodně společnosti a mentální stimulace, proto s nimi musíte trávit dostatek času, či je chovat v hejnu. Pro andulku postačí klec o rozměrech minimálně 60 x 50 x 50 cm, ale je nutné ji několikrát týdně pouštět protáhnout křídla a hlavně se opravdu s malým papouškem zabývat. V kleci musí být, kromě běžného vybavení, také různé hračky.
Krmivo pro andulky by mělo obsahovat především proso, slunečnicová semínka, pohanku a oves, směs se dá opět snadno koupit. Stejně jako u ostatních druhů ptáčků, i andulkám byste měli podávat zeleninu, ovoce a bylinky.
Andulky chované uvnitř místnosti nadělají okolo klece docela dost peří a nepořádku a nepatří také k nejtišším mazlíčkům. Při poletování po bytě vám mohou lehce zničit třeba tapety či pokojové rostliny. Co se týče pokojovek, dávejte pozor na jejich jedovatost, ať si andulky neotrávíte.
Výhodou je opět možnost venkovního přezimování, ale ve větší kleci, voliéře.
Lidé chtějí často pouze jednu andulku, přičemž populárnější bývají samečci kvůli příjemnější povaze a o něco lepší schopnosti se naučit mluvit. Bohužel je celkem časté, že osamocení samečci, kteří v přírodě často krmí usilovně mláďata i samičku, vyvrhují část potravy třeba na zrcátko nebo na hračky a poté natrávené, ale již bakteriemi infikované zrní, zase sezobávájí. To často vede k nebezpečné nemoci, zánětu volete. Což může vést k úhynu ptáčka.
Proto jsme raději od chovu jednotlivých ptáků upustili, ptáci nejsou psi, či kočky, jsou to hejnové bytosti a chov pouze v jednom jedinci jim nesvědčí psychicky ani zdravotně. A to skutečně platí pro všechny ptáčky, ne jen pro andulky, které jsou asi nejvíce sociální.
Závěr
Při výběru nového opeřeného člena rodiny je důležité zvážit jeho potřeby a nároky na péči. Vybírejte zdravé ptáčky od renomovaných chovatelů nebo obchodů a nezapomeňte na pravidelnou péči. Ptáčci vám pak budou dlouhá léta dělat radost svým zpěvem, vzájemnými zajímavými vztahy a veselou povahou.
Baví nás pěstovat a chovat všechno možné. Nenecháváme se omezovat bydlením v paneláku a snažíme se tento způsob života sdílet s ostatními. Protože jsme vášnivé pěstitelky, využíváme stránku i pro nabídku našich přebytků.