Jak začít s pěstováním okurek

Milujete okurky a už vás nebaví je neustále kupovat za předraženou cenu? Dovezené z ciziny, a navíc plné pesticidů? Jestliže chcete ušetřit nějakou tu korunu navíc, a přitom si dopřát něco, co si sami vypěstujete, poté je okurka pro vás určitě tou pravou volbou, protože to zvládne i takový laik.

mlada_okurka
Děložní lísky okurek mají zcela jiný tvar než všechny další listy.

Jaké jsou druhy okurek

Nebudeme vás zbytečně zatěžovat odbornými výrazy, a proto si okurky rozdělíme na polní a skleníkové. Jak už jste asi správně pochopili, polní se pěstují v půdě, ale nemají rádi kyselost. Přesazování je pro ně naprosto nevhodné. Podle světových stran si můžete určit, krásné a sluncem vyhřívané místo, které jim přidělíte a můžete se za nějakou dobu těšit na první přírůstky.  U skleníkových jsou typické hadovky, které známe právě z obchodů.

Kdy začít s výsevem

Pokud máte možnost skleníku, fóliovníku nebo teplého místa doma, poté si můžete už začátkem dubna pomalu a jistě připravit sazeničky. Nesmíte však zapomínat, že není kam spěchat, protože ven je můžete dát až po 3 zmrzlých mužích, kdy je toto období mezi 10 a 14 květnem. Jinak by se vám mohlo stát, že přijdou do té doby ještě přízemní mrazíky a budete mít tak po okurkách. Každá zelenina chce svůj čas.

okurka_na_zavarovani

Jaké květináče použít

Bohatě budou stačit malé kelímky, pro laiky můžeme zmínit i ,,sazeničkové palety.‘‘ Kdo má raději rašelinové kelímky ten samozřejmě nic nezkazí, protože se v nich bude okurkám velice dobře dařit. Zakoupit se dají substráty určené právě pro okurky nebo můžete využít i kompost, který máte vy nebo váš soused na zahradě, protože je také bohatý na plno živin. Nezapomínejte na to, aby měly okurky pokojovou teplotu, většina domácností se drží kolem 20 stupňů, a proto jsou to ideální podmínky.

Sadba okurek začíná

Naskytl se nám měsíc květen a vy už netrpělivě připravujete hluboké díry cca 15-20 cm, abyste si mohli zasadit sazeničky, které máte připravené od dubna. Trpělivost je na místě, ihned nedávejte sazeničky do studené půdy, ale postupně je ještě předtím trochu připravte na teplotní změnu. Během dne je zkuste dát  na chvíli ven, ničemu to neuškodí. Čím častěji budete tento rituál dělat, tím lépe se vám okurky uchytí. Rozestupy jsou v tomto ohledu důležité někdy se uvádí okolo 35 až 60 cm. Okurky potřebují místo, aby mohly růst, pokud máte malou zahradu, raději zvolte menší počet.

salatova_okurka

A na závěr Vám přejeme hodně štěstí a mnoho vlastní úrody, která vám se sazeniček a péče o ně vzejde.

Autor: Lucie Štýchová

Chcete vědět víc o pěstování okurek?

V epizodě Pěstování okurek od semínka po zavařování se dozvíte:

🥒Jakou odrůdu okurek pěstujeme a nedáme na ni dopustit?
🥒Kdy je nejlepší čas okurky vysít?
🥒Proč okurky nikdy nepikýrovat?
🥒Jak je správně vysadit na cílovou lokalitu?
🥒Kdy je zaštípnout a jak je vyvazovat?
🥒Čemu všemu se vyhnout a jak? (plíseň okurková, zmrznutí, dolámání kořenů,…)
🥒Jak je správně sklízet?

A mnoho dalšího…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master