Vermikompostér ke každému domů

Je to již nějakou dobu, co máme vermikompostér. Tedy spíše dva, vlastně už tři. Žížalky se rychle množí, až máme někdy pocit, že je začínáme slyšet, jak papají. Každý týden je krmíme větším a větším množstvím potravy, naštěstí naše žížalí spíž je stále plná bioodpadu, zkrátka čtyři dvojnozí a deset čtyřnohých členů domácnosti toho spoustu spořádá a organických zbytků po nich zůstane požehnaně, takže se naše žížalky nikdy nemusí obávat, že by jejich spíž zela prázdnotou.
Proto jich bylo již v jednom vermikompostéru tolik, že jsme si mohli dovolit ho rozdělit na dva.
earthworm, soil, dirt-686593.jpg
earthworm pile, piles of earth, meadow-779778.jpg

Žížalí čaj

Zatím, co nejvíce oceňujeme na vermikompostování je žížalí čaj (Dostanete ho od nás při každém nákupu nad 1000 Kč). Máme pocit, že už po prvním pohnojení tímto výluhem kompostu se listy našich pokojových rostlinek rozzáří samým štěstím. Mají jasnější barvy, panašování je lépe probarvené a mají bujnější růst. Na přečkání zimy je to nejlepší přírodní pomoc. Četly jsme mnoho názorů v jakém poměru žížalí čaj ředit. Nakonec jsme i po vlastních zkušenostech dopěly k názorů, že nejméně 1:1 a nejvíce 1:20. Dle nás jde spíše o to využít svůj cit pro rostlinky a zeptat se ho, jak moc nových živin rostlinka potřebuje (pokud ho nemáte, řeďte 1:10, je to takový zlatý střed, kterým nic nezkazíte). Pomáhat rostlinkám tímto superdrinkem můžete každou zálivku nebo případným postřikem listů.

Mouchy všude!

Po velkém pozitivu, musíme napsat i o negativu, které se na podzim asi nejvíce ukáže. Otravná věc na vermikompostování jsou octomilky. V našem bytě se už před kompostováním objevovaly ve větší míře octomilky a teď je jich mnohem více. Sám o sobě vermikompostér není až takový problém. Daly jsme na něj netkanou textilii, a když žížalky chceme jednou za týden nakrmit, jdeme na balkón a tam je hezky u otevřeného okna necháme vylítnout.

Největší problém je, jak sbírat biodpad. Máme malý koš s „houpajícím víkem“, který byl umístěn uprostřed kuchyně. Do koše se neustále něco vyhazuje a tento neustálý přísun nové trošku nakvašené potravy je pro octomilky přímo ráj. Za nějakou dobu tedy koš skončil na balkóně a tam už i zůstal.
Z našich zkušeností z prvního vermikompostování je to pro dnešek vše. O vzniklém kompostu až zase příště, je ho zatím pomálu, ale používá se jako hnojivo. Už teď jsem celkem zvědavá, jak dopadne oddělování žížal od odebírané zeminy.
Chcete taky vermikompost, kupte si ho 😉 A posdílejte pak své zkušenosti s námi.

Poslechněte si epizodu našeho podcastu!

Úplně první epizoda našeho podcastu Farmářky z paneláku je na téma vermikompostování – výhody a nevýhody.

No a pokud chcete vědět úplně vše o vermikompostování, přidejte se do naší VIP sekce na Hero Hero. I zde toto téma probíráme a pokud si nevíte s čímkoliv rady, rádi vám tam poradíme. 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master