Houhou hou, čauky mňauky, dobrý den, milí čtenáři,
Dneska si něco povíme o pěstování máty na balkóně, nicméně některá pravidla jsou obecná a budou vhod i těm, kteří mají zahrádku.
Využití máty pro vaše zdraví
Možná by vás ale nejdříve zajímalo proč ji vůbec pěstovat. Máta je bylinka, která by určitě neměla u vás doma chybět, protože má blahodárné účinky na naše zdraví. Podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje imunitu, napomáhá lepšímu spánku, působí proti nadýmání a také napomáhá normální funkci dýchacího systému. Její inhalace vám může pomoci při onemocnění dýchacích cest.
Můžete ji využít čerstvou, sušenou či v podobě bylinného extraktu. Bylinnou tinkturu s mátou využijete třeba pro přípravu ústní vody nebo zubního gelu. Patří do ní i další bylinky:
- 1 ČL sušené natě šalvěje lékařské nebo 1 PL čerstvé
- 1 ČL sušené natě řepíku lékařského nebo 1 PL čerstvé
- 50 ml 40% lihu (vodky nebo naředěného konzumního lihu (ten má 80 %)
No a pokud vás zajímá přesný postup jak si tinkturu vyrobit, podívejte se do článku od Radky. V článku najdeš postup výroby extraktu a i návod jak si vyrobit zubní bylinný gel, kam se právě bylinný extrakt přidává.
Tak a teď se pojďme už pustit do pěstování máty!
Jak pěstovat mátu?
1) Sazenice máty
Prvním krokem k úspěšnému pěstování máty je sehnat si zdravou a zdatnou sazenici. Proč sazenice? I když mátu lze vypěstovat ze semínek, v naprosté většině případů se to stejně nepovede. Semínka buď vůbec nevzejdou, a i když něco „vyleze“, tak jsou rostlinky velmi slaboučké prvních pár let, výnos je tedy nízký. U máty se vyplatí koupit sazenici v zahradnictví. Druhou možností je poprosit babičku, sousedku, jestli by vám kousek své máty neodkopla.
2) Vhodný substrát pro mátu
Druhou věcí, na kterou je dobré se soustředit je substrát. Obecně platí, že většině bylinkám se dává půda chudá na živiny, jsou na to zvyklé z oblasti odkud pochází (Středomoří) a navíc, tím že pomaleji rostou se jim v listech shromažďuje více aromatických látek, díky čemuž je bylinka více aromatická. A jak si takový ideální substrát sehnat? První možností je koupě substrátu pro bylinky, více dobrodružnější možností je si vlastní substrát připravit. Receptů na bylinkový substrát existuje spousta, a pokud juknete na internet nebude vědět, který vybrat. Já bych na mátu zvolila substrát tvořený kompostem, pískem/perlitem a rašelinou v poměru 2:2:1. Nemusí to být zrovna tento, ale je důležité, aby byl vzdušnější a zároveň zadržoval vodu. Máta totiž potřebuje stále vlhký substrát nikoliv však bahnitý. Jako jistotu proti bahnitému, je dobré udělat na dně květináče drenáž. Stačí na dno naházet větší oblázky či keramzit a máte to.
Po přípravě substrátu stačí už jen zasadit, zalít a umístit na správné místo. Máta potřebuje polostín, ideálně tedy místo, kam svítí ráno nebo až večer. Doporučuji ji také nedávat na jižní balkón, kde by se její listy mohly rychle spálit.
3) Dlouhodobá péče o mátu
Mátu pravidelně zaléváme, tak aby byl substrát neustále vlhký. V létě to vychází i několikrát týdně v zimě naopak jednou měsíčně. Pokud chceme sklidit mátu celou, učiníme tak před květem, kdy v sobě má nejvíce aromatických látek. Poslední důležitou věcí je dobře mátu zazimovat. Pokud jsme ji zasadili do keramického květináče nemusíme nic řešit. Avšak pokud ji máme v plastovém, doporučuji, květináč něčím obalit – látkou, senem, apod…, aby nezmrzl kořenový systém. No, a to jsou všechny nejdůležitější body, které dobrý pěstitel máty zná.
Další rostliny pro vaše zdraví!
Chcete se pustit do pěstování mát právě z toho důvodu, že vám pomůže zlepšit vaše zdraví? Ano? Tak v tom případě si stáhněte náš ebook, kde je dalších 5 rostlin pro vaše zdraví. Dozvíte se s čím vám pomohou a jak se o ně starat.
5 rostlin domů pro vaše zdraví
Zadejte níže svoje jméno a email a přihlaste se k odběru našich novinek plných zajímavých informací. Jako dárek získáte následně ebook zdarma 5 rostlin domů pro vaše zdraví.
Thank you!
You have successfully joined our subscriber list.
Baví nás pěstovat a chovat všechno možné. Nenecháváme se omezovat bydlením v paneláku a snažíme se tento způsob života sdílet s ostatními. Protože jsme vášnivé pěstitelky, využíváme stránku i pro nabídku našich přebytků.