Jak na pěstování klíčků a bylinek na okenním parapetu

Pěstování klíčků na parapetu

Představte si, že byste mohli mít svůj vlastní zdroj čerstvých a zdravých klíčků přímo u vás doma na okenním parapetu. Zní to jako sen? Věřte nebo ne, pěstování klíčků na parapetu je snadné, zábavné a navíc i vaše tělo vám za to poděkuje. Jsou tááák zdravé a mňam, mňam. V tomto článku jsme vybrali ty nejoblíbenější druhy klíčků – řeřichu, cizrnu, hrách, vojtěšku a čočku – a prozkoumáme jejich výhody pro vaše zdraví a chuťové pohárky.

Jak pěstovat klíčky na okně?

Zároveň jsme vybrali druhy, se kterými máme osobní zkušenost, a tak víme jak na ně. 
Vše lze pěstovat v podstatě stejným způsobem. Stačí si jen sehnat semínka a nějaký obyč běžný substrát pro pokojovky a semínka zasít lehce pod povrch půdy. Udržovat přiměřenou vlhkost a mít klíčky skutečně na okenním parapetu. Tedy na místě, kde mají dostatek místa. Jinak se začnou vytahovat a ztrácí chuť.

klíčky ve vajíčku

1) Klíčky řeřichy

Řeřicha je jedna z nejsnadněji pěstovatelných klíčků s výraznou pikantní nahořkou chutí. Je bohatá na vitamín C a vápník. Díky svému silnému aroma je skvělým doplňkem do salátů nebo sendvičů. Představte si tu chuťovou explozi, když zakousnete do křupavého sendviče s avokádem, rajčaty a vrstvou čerstvé řeřichy. Mňamina! Milujeme to.

2) Klíčky cizrny

Cizrna je další skvělá volba pro pěstování klíčků na parapetu. Klíčená cizrna je mimořádně bohatá na bílkoviny, vlákninu a vitamíny skupiny B, což z ní činí výživnou a chutnou ingredienci pro různé pokrmy. Nejen, že zvýší nutriční hodnotu jídla, ale také dodá zajímavou texturu.

3) Klíčky hrachu

Hrachové klíčky jsou dalším oblíbeným zástupcem v řadě klíčků. Tyto malé zelené rostlinky jsou plné vitamínů A, C a E a zároveň jsou velmi bohaté na bílkoviny. Hrachové klíčky mají jemnou sladkou chuť a jsou skvělé jako přísada do salátů, směsí zeleniny nebo jako ozdoba polévek. Navíc se velmi snadno pěstují – stačí hrách namočit přes noc a poté jej nechat klíčit ve vlhkém prostředí.

klíčky s kořínky

4) Klíčky vojtěšky

Vojtěška je jedna z rostlin, která se méně často vyskytuje v rodinách na okenním parapetu. Přitom je to velká škoda. Je bohatá na vitaminy A, C, E a K a obsahuje také dostatek sodíku, fosforu a vápníku. Vojtěška má jemnou chuť a pěkně křupe, což z ní činí ideální přísadu do salátů, sendvičů nebo jako ozdobu na talíři v podstatě čehokoliv.

5) Klíčky čočky

Čočka je posledním, ale rozhodně ne nejméně důležitým zástupcem v naší řadě klíčků. Klíčená čočka je bohatá na bílkoviny, vlákninu, železo a vitamíny skupiny B a vitamín A. Její mírně ořechová chuť a opět křupavá textura dodají vašim pokrmům zcela nový rozměr. Přidejte ji do salátů, polévek nebo třeba jako přísadu do jídel s těstovinami.

Pěstování bylinek na parapetu

A co by to bylo za okenní parapet bez několika čerstvých bylinek? Zde je pět oblíbených druhů, které můžete snadno pěstovat doma.

Opět se jedná o byliny, se kterými máme vlastní zkušenost. Sice je pěstujeme na chatě a ne na okenním parapetu, ale rozdíl v tom není. Je to opět velmi snadné. Potřebují dostatek světla. Nepřehánět to se zálivkou. A substrát stačí zase klasický pro pokojovky.

bylinky v kuchyni

1) Pažitka

Tato jemná bylinka je bohatá na vitaminy C a A a dodá vašim pokrmům jemnou cibulovou chuť. Skvělá volba pro ozdobení bramborových pokrmů, salátů nebo třeba jako posypání na chleba s máslem. Moje nejoblíbenější varianta. Mohla bych se pažitky užrat k smrti. Přesně proto ji pěstujeme na chatě, protože jí zbaštím tolik, že by se to na parapet nevešlo 😀

snídaně

2) Petržel

Tato všestranná bylinka je bohatá na vitamíny B, C a A a dodá vašim polévkám tu správnou svěžest. Má intenzivnější chuť než pažitka a knedlíčková polévka je s ní nejlepší.  Ale přiměřeně. Nedávejte si jí tolik co pažitky, bylo by to moc. Tedy aspoň pokud si dáváte pažitky tolik, co já.

Je odolnější než pažitka, co se týče chladu. Takže pokud chcete bylinky pěstovat na balkoně, tak petržel vám tam vydrží mnohem déle. Pažitku jíme hlavně v sezóně, zatímco petržel pokud nějak extra nemrzne jíme i v zimě.

3) Majoránka

Tato silně aromatická bylinka je ideální pro dochucení mastných jídel, jako jsou pečené brambory nebo třeba vepřové koleno. Je bohatá na vitamín C a železo a dodá vašim pokrmům intenzivní chuť. Opět přiměřeně, ať to s ní nepřeženete. Rozhodně si ji ale pořiďte, jídla s ní jsou výborná.

4) Meduňka

Tato sladce vonící bylinka je skvělá do čaje nebo jako přísada do ovocných dezertů. Čaj se dělá stejně snadno jako ten s rýmovníkem. Postup tady.
Navíc má uklidňující účinky na nervový systém. Já ji piji někdy i denně před spaním a skutečně člověka příjemně zklidní a lépe se pak spí. Spánek je hlubší. 

5) Bazalka

Tato aromatická bylinka je ideální pro italskou kuchyni. Tedy k těstovinám. My jsme spíše na českou kuchyni, takže jí v naší domácnosti nespotřebujeme tolik, ale pokud je tu milovník italských jídel, tak bazalka je pro něj značka ideál.

Opět je plná vitamínů – A, C a K, smaozřejmě i minerálů – vápník, železo, draslík, takže určitě nesmí doma chybět.

zelené bylinky

Ať už se rozhodnete pěstovat klíčky, bylinky nebo oboje, okenní parapet vám nabídne nejen zdravý doplněk stravy, ale také radost z pěstování a sklizně vlastních výpěstků. Tak na co ještě čekáte? Vydejte se do světa domácího zahradničení a objevte, jak může být pěstování vlastních klíčků a bylinek obohacující a chutné!

No a pokud nechcete osázet jen okenní parapet ale i balkón, tak se jukněte na pár tipů do našeho článku: Zahrada na balkóně aneb co jdeme vysadit. Dozvíte se, co je ideální pro pěstování na balkoně a taky to pak můžete zaparkovat v žaludku. 😀

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master