Lupenitky: Péče o neobvyklé domácí mazlíčky

Co to jsou lupenitky?

Lupenitky jsou fascinující hmyz, který se vyznačuje svým neobvyklým vzhledem. Tito malí tvorové totiž vypadají jako okolní prostředí a napodobují listy – zelené či žluté, což jim pomáhá uniknout pozornosti predátorů. Říká se tomu „kryptické zbarvení„. Lupenitky patří do řádu Phasmatodea a patří tedy mezi strašilky. V Čechách pokud ale mluvíme o strašilkách, máme na mysli hmyzáky, kteří vypadají jako malé slabé větvičky a ne jako listy. Také ale právě využívají kryptické zbarvení.

strasilka_splyva_mezi_listy
Strašilka a její kryptické zbarvení

Proč si lupenitky pořídit?

Lupenitky patří dle našeho názoru mezi skutečně krásna a fakt zvláštní zvířata, navíc velmi klidná a nenáročná. Pokud hledáte netradičního domácího mazlíčka, který potřebuje minimum péče a zaujme návštěvy svým jedinečným vzhledem, lupenitka se stává ideální volbou. Navíc díky své schopnosti kamufláže může být i skvělým konverzačním tématem při setkání s přáteli. „Tak co, kdo ji dřív najde v akvárku?“ a nebo ještě lépe: „Tak schválně kolik jich tam je?“

Jsou také vhodné k dětem. Skutečně i dítě se o ně zvládne postarat. Jedná se taky o bezpečné zvíře. Není jedovaté. Na rozdíl třeba od některých druhů pavouků či hadů. Nemusíte se jich tedy vůbec bát, i když se někdy snaží člověka zastrašit. Podobně jako jejich kolegyně strašilky.

Druhy lupenitek a jaké mají nároky

Existuje mnoho druhů lupenitek. Všechny se podobají listům. Lupenitky se musí několikrát svléknout ze své „kůže“ než dorostou své plné velikosti. Dospělou lupenitku poznáte tak, že má křídla. Pokud chcete poznat ještě samičku od samečka, tak kluk bývá značně užší, protáhlejší. Samička naopak se jeví taková robustní, široká, aby se do ní vešla všechna ta vajíčka, která za svůj život potřebuje naklást, aby tento druh mohl dál existovat. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří například:

Pulchriphyllium bioculatum (lupenitka dvouoká)

Tento druh se vyskytuje v Asii. Jedná se o velmi klidné a nenáročné zvíře. Samička se dožívá přibližně 7 měsíců zatímco sameček umírá několik dní potom, co oplodní samičku. Zkrátka příroda si řekla, že pak už už není potřeba, tak proč ho živit 😅 

I přesto že se dožívají jen pár měsíců, tak jich budete mít brzy hromadu, protože samička může naklást i stovky vajíček, nemějte tedy obavy.

Pulchriphyllium giganteum (lupenitka obrovská)

Tato velká lupenitka pochází ze západní Malajsie a může dorůstat o něco větších rozměrů než její kolegyně, proto se taky jmenuje „obrovská“. Může se taky dožít o něco vyššího věku.  Opět se jedná o velmi klidný druh nenáročný na péči.

Kde koupit lupenitky?

Lupenitky si můžete koupit na všech možných burzách, které se po ČR konají ve velkých městech. My samozřejmě jako Pražačky chodíme na ty v Praze – Terrabazar a Živá Exotika. Existují taky všechny možné facebookové skupiny, do kterých stačí napsat a jistě se vám ozve nějaký biologický cvok, který je má a rád se jich zbaví, protože se mu přemnožily – Strašilky, Strašilky a Kudlanky
Při nákupu lupenitek dbejte na to, že máte dostatečné informace o jejich původu a zdravotním stavu, aby byl váš nový domácí mazlíček zdravý a spokojený.

lupenitka_na_listu_monstery
Na monsteře jsme ji fotily jen proto, aby jí to slušelo, jinak se ale živí listy ostružiníku. Jinak toto je druh Phyllium philippinicum.

Péče o lupenitky

Lupenitky jsou velmi nenáročné zvířata, co se týče péče. Potřebují teplé (pokojová teplota po celý rok) a přiměřeně vlhké prostředí, které napodobuje jejich přirozený biotop. Terárium by mělo být prostorné a obsahovat rostliny, na kterých se lupenitky mohou schovávat a živit se. Pravidelně kontrolujte vlhkost a teplotu v teráriu a případně podmínky upravte. 

Jak již bylo zmíněno terárium musí být dostatečně prostorné a to z toho důvodu, že se lupenitky jinak sežerou mezi sebou. Ano žerou listy, ale stejně si někdy evidentně chtějí obohatit jídelníček něčím jiným. Dobré také je terárium narvat hodně jejich potravou, aby byla menší šance, že se v teráriu najdou a také zkrátka budou mít dost jídla, tak proč se žrát mezi sebou.

Lupenitky se živí listy ostružiníku. V létě to samozřejmě není problém. Seženete ho prakticky kdekoliv. V zimě ale to může už být oříšek. Vytipujte si proto místa, kde je tepleji, méně se tam drží sníh a ostružiník, tak má lepší šanci přežít a neschovává se pod sněhem či si pamatovat, kde roste a zkrátka ho z pod sněhu vyhrabat. Nebojte lupenitky toho nesežerou příliš, takže to rozhodně nebudete dělat každý den.

Chci o nich vědět víc!

Chcete na vlastní oči vidět, co péče o ně obnáší. Chcete vidět jak se mají správně krmit a jak má vypadat jejich terárium? Jukněte na naše video na YouTube. Je to záznam živého vysílání, na kterém vše do detailů uvidíte. Pak už vás nic nepřekvapí a můžete se do chovu těchto hmyzích potvůrek pustit.

Na našem kanálu najdete záznamy i dalších živých vysílání a také zde můžete poslouchat náš podcast Farmářky z paneláku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protected by Spam Master